Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Justyna Hek
rozwiń więcej
Salon. Fot. Fotolia / Fotolia
Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem i regulowanie innych opłat dodatkowych. Oprócz tego najemca powinien użytkować mieszkanie zgodnie z umową i tym samym zgodnie z jego przeznaczeniem.

Regulowanie opłat za wynajmowane mieszkanie

Dość oczywistym obowiązkiem najemcy wydaje się regularne płacenie czynszu zgodnie z terminami określonymi w umowie najmu. W sytuacji gdy umowa nie określa terminów płatności, czynsz powinien być płacony zgodnie z zasadami zawartymi w Kodeksie cywilnym. Wówczas znaczenie ma czas, na który została zawarta umowa. W przypadku umów zawieranych na 1 miesiąc czynsz należy zapłacić w całości z góry, w przypadku najmu na okres dłuższy niż miesiąc czynsz/ opłaty należy uregulować do 10 dnia każdego miesiąca – tak samo w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Zobacz też: Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Gdy najemca spóźni się z zapłatą, obowiązują go odsetki umowne lub odsetki ustawowe, jeśli umowa nie przewiduje inaczej. W sytuacji spóźnienia z płatnością wynajmujący ma prawo do żądania naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki i do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia zapisanego w umowie. Wypowiedzenie umowy najmu jest możliwe w sytuacji niedopełnienia płatności za dwa pełne okresy – dwa kolejne miesiące. Najemca ma również obowiązek regulowania opłat dodatkowych wynikających z umowy – na przykład opłaty za wodę, prąd czy gaz. Jeśli najemca przez rok lub dłużej zalega z płatnością za opłaty dodatkowe wynajmujący ma prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy. Po uregulowaniu zaległych opłat wynajmujący ma obowiązek zwrotu rzeczy objętych prawem zastawu.

Zobacz też:  Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Używanie wynajmowanego mieszkania

Najemca ma również obowiązek używania mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem określonym w umowie lub, jeśli umowa nie określa przeznaczenia lokalu, zgodnie z art. 666 § 1 Kodeksu cywilnego.

Art. 666. § 1. Najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

Warto pamiętać, że najemca powinien dokonywać drobnych nakładów związanych ze standardowym użytkowaniem rzeczy znajdujących się w mieszkaniu – na przykład wymieniać żarówki, dbać o drobne naprawy baterii, podłóg, okien itp. Wszystko zależy od tego, co umowa mówi na temat owych drobnych nakładów. Bez zgody właściciela najemca nie może wykonywać w mieszkaniu zmian niezgodnych z jego przeznaczeniem lub z umową. Za zmiany tak zwane sprzeczne uznaje się takie, które uniemożliwiają albo utrudniają korzystanie z elementów umieszczonych w mieszkaniu do celów pierwotnych. Jeśli najemca dokona tego typu zmian samowolnie, wynajmujący ma prawo wnieść roszczenie o przywrócenie stanu pierwotnego, a jeśli takie przywrócenie nie jest możliwe – o naprawienie wyrządzonej szkody.

Zobacz też: Rodzaje umów najmu mieszkania

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...