Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
rozwiń więcej
Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać? / ShutterStock

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

Formuła najmu okazjonalnego

– Gdy w 2010 r. ustawa o ochronie praw lokatorów umożliwiła indywidualnym właścicielom mieszkań skorzystanie z formuły najmu okazjonalnego, organizacje lokatorskie zgodnie oprotestowały to rozwiązanie, traktując je jako wyłom w ochronie lokatorów – przypomina Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I wyjaśnia, że w przypadku zwykłych umów najmu procedury eksmisyjne nie pozwalają na pozostawienie bez dachu nad głową m.in. kobiet w ciąży, osób ciężko chorych czy bezrobotnych. Oczywiście, o ile wymaga tego sytuacja materialna takich najemców. Sąd ma wówczas obowiązek przyznać im prawo do lokum z umową najmu socjalnego. 

Natomiast umowa najmu okazjonalnego pozwala obejść tego typu zabezpieczenie dla najemców, którzy wpadli w tarapaty finansowe. Najemca już na wstępie podpisuje oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia lokalu we wskazanym przez właściciela terminie. Mało tego, najemca wskazuje rezerwowy adres, pod który się wyprowadzi w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu.

Jednak w praktyce formuła najmu okazjonalnego była przez długi czas raczej mało popularna. Z przeprowadzonej trzy lata temu przez portal GetHome.pl ankiety wynikało, że korzysta z niej tylko jeden na trzech wynajmujących mieszkania. Dlaczego tam mało? Większości właścicieli zniechęcała biurokracja oraz koszty. Ponadto, przeszło dziewięciu na 10 nie wierzyło w skuteczność tego rozwiązania w sytuacji, gdy najemca łamie warunki umowy, np. nie płaci czynszu. W trakcie działań komornika może się bowiem okazać, że wskazane przez najemcę mieszkanie zostało sprzedane lub właściciel wycofał swoją deklarację o przyjęciu tego najemcy pod swój dach. Powodem może być np. powiększenie rodziny lub zamiar sprzedaży mieszkania. Najnowsza ankieta GetHome.pl wśród pośredników na rynku najmu wykazała, że sceptyczny stosunek do formuły najmu okazjonalnego ma blisko sześciu na 10 z nich.

Najem okazjonalny - czy chroni wynajmujących

 

GetHome.pl

Co ciekawe, równocześnie tylko co piąty pośrednik nie widzi potrzeby stosowania tego typu umowy. Dlaczego? Podobnie, jak w ankiecie sprzed trzech lat, wskazują oni m.in. na formalności i koszty.

Najem okazjonalny 2024

 

GetHome.pl

Kłopotliwe umowy najmu okazjonalnego

Chodzi o to, że aby skorzystać z możliwości wynikających z umowy najmu okazjonalnego, należy ją zgłosić do urzędu skarbowego, co jest kłopotliwe w przypadku umów na krótki czas. Kosztuje też wizyta u notariusza. A jednak blisko ośmiu na 10 ankietowanych pośredników zaleca najem okazjonalny wynajmującym mieszkania. Z pewnością jest to czynnik psychologiczny. Ponadto, mimo niedoskonałości tego typu ochrony przed niesolidnymi najemcami, wynajmujący może wzmocnić swoje bezpieczeństwo także w inny sposób. Szczególnie jeśli najemcą miałby być obcokrajowiec, który nie jest w stanie wskazać zapasowego adresu w naszym kraju. Ponadto są najemcy, którzy krępują się prosić rodzinę lub znajomych o poświadczenie, że przyjmą ich pod swój dach. Na rynku pojawiły się więc firmy, które w zamian za jednorazową opłatę oferują taki lokal. Oczywiście lokalizacja musi być na tyle mało atrakcyjna do zamieszkania, by najemca nie był zainteresowany „przeprowadzką”. Mało tego, jeden adres może służyć do zabezpieczenia więcej niż jednej umowy najmu okazjonalnego. 

– Taki sposób ochrony swoich interesów przez właścicieli mieszkań może bulwersować. Jednak trzeba uczciwie przyznać, że ryzykują oni dużo bardziej niż najemcy. Szczególnie jeśli zawrą z nimi zwykłą umowę najmu – komentuje Marek Wielgo. Chodzi o to, że jeśli najemca przestanie płacić czynsz lub odmówi opuszczenia mieszkania po wygaśnięciu umowy najmu, dla wynajmującego oznacza to ogromne straty i masę straconych nerwów. Procedura pozbycia się nierzetelnego najemcy jest bowiem bardzo skomplikowana i czasochłonna. Samo rozwiązanie umowy najmu zajmuje co najmniej cztery miesiące. Jeśli konieczne okaże się wszczęcie postępowania eksmisyjnego, proces znacznie się wydłuży. Trzeba bowiem uzyskać w sądzie nakaz eksmisji, bo dopiero wówczas komornik podejmie się usunięcia intruza z lokalu. Może się zdarzyć, że sąd zgodzi się na eksmisję, ale do innego lokum, które powinna zapewnić gmina. To może zaś trwać latami. 

Rzetelni najemcy nie powinni się bać 

Jak podkreśla ekspert portalu GetHome.pl, rzetelni najemcy nie powinni się obawiać najmu okazjonalnego. Jednak zwraca on też uwagę, że w 2017 r. pojawiła się formuła najmu instytucjonalnego, z której mogą skorzystać firmy wynajmujące mieszkania. Od najmu okazjonalnego, różni się ona tym, że najemca nie musi wskazać miejsca, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu. Najemca oświadcza również, że przyjmuje do wiadomości, iż w przypadku eksmisji nie przysługuje mu prawo do najmu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. Warto też jednak zauważyć, że w umowach najmu instytucjonalnego dopuszczalna jest sytuacja, gdy właściciel sięga po kaucję pobraną od najemcy w przypadku zaległości w opłatach za mieszkanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu najemca ma czas na wykaraskanie się z kłopotów finansowych, np. gdy straci pracę. Oczywiście taki najemca po wyjściu na prostą musi uzupełnić kaucję do pełnej wysokości. Mimo to pojawiły się zarzuty, że ta forma najmu może przyczyniać się skazywania ludzi na bezdomność. Z drugiej strony najem instytucjonalny wprowadzono po to, aby obniżyć ryzyko firm i funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem. Dzięki temu ma ich powstawać więcej.

– To przykre, ale formuła najmu instytucjonalnego jest najprostszym wyjściem w sytuacji, gdy ogromna większość gmin w ogóle nie myśli o potrzebach mieszkaniowych swoich mniej zamożnych mieszkańców – zauważa ekspert GetHome.pl. I przytacza dane GUS, z których wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat gminy oddały do użytkowania łącznie ok. 17,4 tys. nowych mieszkań czynszowych, z czego ok. 1,2 tys. przypadło na Warszawę. Dla porównania, jak wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej JLL, instytucje działające w sektorze PRS (Private Rented Sector) wybudowały w tym czasie w naszym kraju ponad 16 tys. mieszkań na wynajem. Blisko 7 tys. z nich znajduje się natomiast w stolicy. Problem w tym, że w budownictwie komunalnym panuje marazm, o czym świadczy potężny spadek liczby budowanych mieszkań po 2019 r. 

Najem okazjonalny-2024-mieszkania komunalne

Najem okazjonalny-2024-mieszkania komunalne

GetHome.pl

Natomiast firmy i fundusze inwestujące w mieszkania na wynajem z każdym rokiem nabierają wiatru w żagle. JLL ocenia, że w tym roku na rynek zostanie wprowadzonych 7,5 tys. mieszkań na wynajem, a w ciągu najbliższych trzech lat liczba mieszkań w sektorze PRS wzrośnie prawie 2,5-krotnie, do ponad 40 tys.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

pokaż więcej
Proszę czekać...