Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli / Shutterstock

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie autonomicznych definicji pojęć "budynek" i "budowla" na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bez odwoływania się do przepisów innych ustaw m.in. prawa budowlanego.

Definicja budynku

Budynek będzie definiowany jako obiekt trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach oraz wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Ma obejmować instalacje zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, takie jak instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne i gazowe. Instalacje te nie będą podlegały opodatkowaniu, ponieważ podstawą opodatkowania będzie powierzchnia użytkowa budynku. Budynki będą również obejmować części obiektów wymienionych w załączniku nr 4 (pozycje 1-6) do ustawy i podatkach i opłatach lokalnych, takich jak obiekty sportowe, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, obiekty ochronne i hydrotechniczne – oczywiście jeżeli ich część spełni definicje budynku.

Definicja budowli

Budowlą będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienione w załączniku nr 4 do ustawy oraz instalacje i urządzenia tworzące z nimi całość techniczno-użytkową. Dodatkowo zgodnie z nową definicją budowlami będą również, wykonane z użyciem wyrobów budowlanych części budowlane urządzeń, takie jak części budowlane kotłów przemysłowych, elektrowni wiatrowych i jądrowych, fundamenty pod maszyny oraz przyłącza do obiektów budowlanych. Budowle muszą spełniać przesłankę trwałego związania z gruntem, co eliminuje przenośne obiekty, takie jak dźwigi i żurawie budowlane z opodatkowania.

Zmiany w opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych

Jednym z kluczowych punktów nowelizacji jest ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Zgodnie z nowymi przepisami, garaże te będą uznawane za część mieszkalną budynku, co oznacza, że będą opodatkowane stawką przewidzianą dla budynków mieszkalnych.

Zmiana ta oznacza, że współwłaściciele takich garaży będą musieli złożyć do właściwego organu podatkowego informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych do 31 stycznia 2025 roku. Obecnie garaże wielostanowiskowe są opodatkowane wyższą stawką, stosowaną dla budynków pozostałych, co powoduje znaczną różnicę w wysokości podatku.

Podsumowanie

Planowane zmiany w opodatkowaniu nieruchomości mają na celu ujednolicenie i doprecyzowanie definicji budynków i budowli oraz zasady ich opodatkowania. Nowelizacja może oznaczać wyższe podatki dla przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, a deklarację na podatek od nieruchomości uwzględniającą zmiany trzeba będzie złożyć do 31 stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy będą zatem zobligowani do przeanalizowania wpływu nowelizacji na opodatkowanie posiadanych przez nich nieruchomości. 

Autor: Jagoda Trela Managing Partner ID Advisory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...