Czym się charakteryzuje i na czym polega najem okazjonalny?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
rozwiń więcej
Na co zwracać uwagę przy najmie okazjonalnym?/Fot. Shutterstock
Najem okazjonalny to szczególna forma najmu lokalu mieszkalnego. W sytuacjach, gdy najemca nie chce opuścić wynajmowanego mieszkania, najem okazjonalny staje się niezwykle przydatny. Co prawda, proces jego zawierania jest bardziej skomplikowany niż przy najmie zwykłym, jednak daje więcej możliwości właścicielowi nieruchomości na egzekucję zobowiązań od najemcy.

Adam Stawowy, Specjalista ds. Nieruchomości z biura Nowodworski Estates radzi:

  • na co zwracać uwagę przy wynajmie okazjonalnym?
  • jakich formalności należy dopełnić przy umowie najmu okazjonalnego?
  • kiedy można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Na co zwracać uwagę przy wynajmie okazjonalnym?

Wynajem mieszkań w Polsce staje się coraz popularniejszy. W ostatnim roku zanotowaliśmy wzrost wynajętych mieszkań w porównaniu do roku ubiegłego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wynajmującego, często spotykaną formą jest umowa najmu okazjonalnego. Podstawową różnicą pomiędzy najmem zwykłym a najmem okazjonalnym jest czas trwania umowy oraz osobowość prawna właściciela lokalu mieszkalnego. Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Warunkiem stosowania najmu okazjonalnego jest fakt, że właściciel mieszkania jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. W przypadku najmu zwykłego powyższe warunki nie muszą być spełnione.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Jakich formalności należy dopełnić przy umowie najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Aby umowa najmu została uznana za najem okazjonalny musi spełniać trzy wymagania:

  • oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji musi być w formie aktu notarialnego;
  • najemca lokalu mieszkalnego musi wskazać inny lokal, do którego przeprowadzi się w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu lub zakończenia umowy najmu okazjonalnego;
  • najemca dostarczy wynajmującemu oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, który został podany jako „lokal zastępczy”, które będzie poświadczone notarialnie.

Najem okazjonalny nieodzownie wiąże się z wizytą u notariusza, co podnosi koszty najmu. Jednak, jeśli wynajmującemu zależy na swoim bezpieczeństwie, weźmie te koszty na siebie (ok. 200 – 300 zł z wypisami). W terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu, właściciel lokalu mieszkalnego zobowiązany jest do zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego oraz umożliwienia najemcy wglądu do potwierdzenia złożenia.

Kolejnym elementem różniącym najem okazjonalny od najmu zwykłego jest kwestia kaucji zabezpieczającej. W przypadku najmu okazjonalnego maksymalna kwota kaucji jest o połowę niższa niż w przypadku najmu zwykłego i nie może przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu za lokal. Drugą różnicą jest cel, na który kaucja może zostać wykorzystana. Poza należnościami, przysługującymi właścicielowi mieszkania, z tytułu najmu, tj. zaległy czynsz, naprawianie szkód itp., przy najmie okazjonalnym kaucja zabezpiecza również ewentualne koszty egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Kiedy można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego wygasa w ostatnim dniu, na jaki została zawarta. Istnieją jednak sytuacje, w których można rozwiązać umowę najmu okazjonalnego. Zalicza się do nich sytuacje, kiedy najemca:

  • korzysta z mieszkania w sposób niezgodny z umową,
  • zalega z płatnościami czynszu dłużej niż 3 miesiące oraz nie uregulował ich nawet po pisemnym oświadczeniu wynajmującego,
  • podnajął bądź wynajął mieszkanie lub jego część bez zgody właściciela lokalu,
  • stracił możliwość ewentualnego przeprowadzenia się do “lokalu zastępczego” i nie dostarczył wynajmującemu kolejnego oświadczenia ze wskazaniem nowego miejsca.

Jeżeli po rozwiązaniu umowy, najemca dobrowolnie nie opuścił lokalu, wynajmujący doręcza najemcy w terminie 7 dni pisemne żądanie opuszczenia mieszkania. W przypadku upływu terminu wskazanego w żądaniu, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu dotyczącemu „lokalu zastępczego”. Sąd po rozpatrzeniu kompletnego wniosku może uruchomić przyspieszoną procedurę uzyskania nakazu eksmisji.

Najem okazjonalny jest rozwiązaniem dającym właścicielowi nieruchomości mieszkalnych większą ochronę i uproszczoną drogę do „rozstania się” z lokatorem naruszającym postanowienia zawartej przez strony umowy. Najemca nie ma się o co bać, jeśli terminowo reguluje należności z tytułu najmu oraz używa lokalu mieszkalnego zgodnie z przeznaczeniem. W takiej sytuacji, wynajmujący nie otrzymuje żadnych dodatkowych praw z tytułu wynajmu nieruchomości.

Autor: Elżbieta Jachymczak www.nowodworskiestates.pl

Polecamy serwis: Najem i dzierżawa

Nieruchomości
Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!
02 maja 2024

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

pokaż więcej
Proszę czekać...