Istotne postanowienia zawarte w umowie najmu lokalu użytkowego

Izabela Perczak
rozwiń więcej
W umowie najmu lokalu użytkowego należy określić strony umowy, przedmiot umowy, oświadczenia wynajmującego oraz najemcy, postanowienia określające wynagrodzenie, postanowienia końcowe. / inforCMS

W umowie najmu lokalu użytkowego należy określić strony umowy, przedmiot umowy, oświadczenia wynajmującego oraz najemcy, postanowienia określające wynagrodzenie, postanowienia końcowe.

Zapisz się na nasz newsletter

Wzór umowy najmu lokalu użytkowego

Zawarta dnia 17.02.2011 roku w Warszawie, pomiędzy Panem Krzysztofem Kapirskim legitymującym się dowodem osobistym seria AHG nr 9898989 wydanym przez Prezydenta Miasta Warszawa, zamieszkałym w Warszawie przy ul. Mickiewicza 118, zwanym w dalszej części umowy „Wynajmującym”, a Panem Adamem Kowalskim legitymującym się dowodem osobistym seria ADE nr 444555 wydanym przez Prezydenta Miasta Warszawa, zamieszkały w Warszawie przy
ul. Nowy Świat 87, zwanym w dalszej części umowy „Najemcą”,

1. Wynajmujący wynajmuje i oddaje do używania lokal użytkowy Najemcy na określony czas od dnia 17.02.2011 roku do 17.02.2012 roku. Przedmiotowy lokal użytkowy znajduje się przy ulicy Korzona 87 m 9 w Warszawie, położony na 8 piętrze, o łącznej powierzchni 70 m² .

2. Najemca oświadcza, iż wynajmowana powierzchnia w przedmiotowym lokalu będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

3. Najemca zobowiązuje się uiszczać czynsz w wysokości 3000 zł (słownie: trzy tysiące złotych) miesięcznie.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

4. Czynsz w wysokości określonej w pkt. 3 będzie płatny w terminie do 10 dnia każdego miesiąca – w formie przelewu na rachunek bankowy 989898989898.

5. Najemca zobowiązuje się ponosić wszelkie opłaty eksploatacyjne z tytułu: wywozu nieczystości, zużycia energii elektrycznej, zużycia wody, ogrzewania.

6. Najemca nie posiada uprawnień do najmu przedmiotowego lokalu osobom trzecim – bez zgody Wynajmującego.

7. Wszelkie zmiany w przedmiotowym lokalu muszą być uzgadniane z Wynajmującym i wymagają zachowania pisemnej zgody.

8. Najemca zobowiązany jest na własny koszt do dokonywania regularnie napraw w przedmiotowym lokalu.

9. Najemca zobowiązany jest po zakończeniu najmu zwrócić przedmiot najmu w niepogorszonym stanie.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

10. Wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

11. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego.

12. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

13. Podpis Wynajmującego i Najemcy. 

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...