Mieczyki (Gladiola) – najbardziej popularne i lubiane kwiaty w ogrodzie

Paulina Kozak
Redaktor
rozwiń więcej
Mieczyk (Gladiolus). Fot. Fotolia / Fotolia
Mieczyki są roślinami należącymi do rodziny kosaćcowatych. Są to jedne z najbardziej lubianych i popularnych roślin ozdobnych. Kwiaty mieczyków mogą mieć różne barwy: żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone, błękitne, białe, fioletowe i różowe. Mieczyki można spotkać w wielu polskich ogrodach. Zachwycają kolorowymi kwiatami oraz strzelistymi łodygami.

Miejsce do sadzenia – uprawa

Mieczyki wymagają próchniczej, żyznej, niezakwaszonej, wilgotnej gleby. Na glebach gliniastych rosną słabo i często chorują. Cebulki mieczyka sadzi się na głębokości 8-10 cm pod koniec kwietnia lub na początku maja. Można pomyśleć nad przywiązaniem rosnących roślin do palików, aby zapobiec ich uszkodzenia pod ciężarem kwiatów. Mieczyki najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

Zobacz także: Piwonie – róże bez kolców

Podlewanie

Mieczyki najlepiej podlewać obficie raz w tygodniu. Należy pamiętać o tym, że te rośliny mogą łatwo się złamać lub przewrócić, dlatego podlewamy je słabym strumieniem wody, najlepiej bezpośrednio na ziemię.

Nawożenie

Mieczyki są wymagającymi roślinami. Należy pamiętać o ich regularnym nawożeniu. Należy je podsypywać nawozem wieloskładnikowym od maja do sierpnia.

Zobacz także: Jaśmin w ogrodzie

Okres kwitnienia

Mieczyki kwitną od lipca do sierpnia. Okres kwitnienia zależy również od odmiany.

Kwiaty

Mieczyki mają duże jednobarwne lub wielokolorowe kwiaty, zebrane w okazałe grona. Najciekawiej prezentują się odmiany o fryzowanych płatkach.


Zabezpieczenie na zimę

Mieczyki są wrażliwe na mrozy dlatego w czasie zimy należy je przechowywać w suchych i chłodnych pomieszczeniach.

Zastosowanie

Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiaty cięte. Po ścięciu mogą trzymać się w wodzie nawet do 3 tygodni. Kwiaty mieczyków rozwijają się stopniowo od dołu kwiatostanu w górę. Aby zachować długie kwitnienie najlepiej ścinać je, gdy zaczynają rozwijać pierwsze kwiaty. Dzięki różnorodności barw dobrze prezentują się w ogrodach i działkach. Można je sadzić z takimi roślinami jak: alstromerie, słoneczniki czy kokosmie.

Szkodniki

Najczęstszymi szkodnikami mieczyków są: wciornastek mieczykowiec oraz rozkruszek korzeniowy. Mieczyki są również narażone na choroby wirusowe i grzyby, które mogą powodować fuzariozę oraz zgniliznę. Aby temu zapobiec należy unikać uprawy mieczyków w miejscach gdzie wcześniej rosły rośliny podatne na choroby.

Ciekawostki

W wieku XVI i XVII mieczyki były uznawane za rośliny lecznicze. Zasuszone bulwy noszono jako talizmany i przykładano do ran.

Mieczyki mogą osiągać nawet 130 cm wysokości.

Mieczyki są roślinami cebulkowatymi. Ich bulwy są jednoroczne. Podczas wegetacji zasychają, a ponad nimi tworzą się nowe, zastępcze bulwy oraz bulwki przybyszowe, które są wielkości grochu.

Zobacz także: Azalia ogrodowa (Rhododendron)

Nieruchomości
Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie
17 paź 2024

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

Spadek cen mieszkań w Polsce - III kwartał 2024 r. [ANALIZA]
17 paź 2024

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce spadają. Badanie dotyczy mieszkań z rynku wtórnego sprzedawanych w III kwartale 2024 roku. To pierwsze wyraźne obniżki cen od bardzo dawna. Jakie będą ceny mieszkań na przełomie 2024 i 2025 roku? Czy spodziewamy się podwyżek?

Rozporządzenie chroniące ogródki działkowe jeszcze w 2024 roku!
16 paź 2024

Ochrona ogródków działkowych jeszcze w 2024 roku - przewidywana jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii uwzględniająca ogrody działkowe we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego. Gmina nie będzie musiała na etapie planu ogólnego decydować o zachowaniu bądź likwidacji ogródków.

Ceny nowych mieszkań w metropoliach i mniejszych miastach. Jak zmieniły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy
16 paź 2024

Nowe mieszkania nie zamierzają tanieć tak gwałtownie, jak drożały. W efekcie kolejne miasta z tzw. średniej półki cenowej przebiły granicę 11 tys. zł za metr kwadratowy, a Płock i Gdańsk zanotowały największy skok cenowy na przestrzeni roku.

Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich najwięcej?
14 paź 2024

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem
10 paź 2024

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?
10 paź 2024

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?
09 paź 2024

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?
02 paź 2024

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.
02 paź 2024

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

pokaż więcej
Proszę czekać...