Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie

Justyna Hek
rozwiń więcej
ogród, kwiaty Fot. Fotolia / Fotolia
Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie staje się szczególnie ważne wówczas, gdy nasz ogród nie jest zbyt duży. Wtedy chcielibyśmy zagospodarować każdą, najmniejszą przestrzeń aby wszystko się w nim zmieściło. Warto pomyśleć o tym co umieścimy z przodu domu, a co za nim, jakiej wielkości będą ścieżki i rabaty, ile miejsca możemy przeznaczyć na taras czy trawnik. Podpowiadamy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w naszym ogrodzie.

Ogród z przodu domu

Część z przodu domu to najbardziej reprezentatywny fragment naszego ogrodu. Przeważnie w tym miejscu tworzymy efektowne rabaty, sadzimy ozdobne krzewy lub zostawiamy pustą przestrzeń – uprawiamy idealny trawnik. Pamiętajmy jednak, że przednia część ogrodu także może być zagospodarowana. Zwłaszcza wtedy, gdy nasz ogród otoczony jest żywopłotem albo dobrze osłaniającym płotem. W takiej sytuacji możemy sobie pozwolić na stworzenie tego miejsca zgodnie z upodobaniami. Jeśli akurat część ogrodu przed domem należy do najlepiej oświetlonych i najcieplejszych, właśnie tam ustawmy altanę lub stwórzmy miejsce zabaw dla dzieci. Innym sposobem na wykorzystanie tej przestrzeni jest stworzenie łąki kwietnej, która niewątpliwie będzie wyglądała bardzo efektownie. Niezależnie od planów pamiętajmy, że nie należy zasłaniać okien, a także sadzić zbyt wielkiej ilości roślin – mogą być później trudne w uprawie.

Zobacz także: Projektowanie ogrodów – vademecum

Jeśli mieszkamy na osiedlu domków jednorodzinnych, zanim przystąpimy do zmian w przedniej części ogrodu, upewnijmy się, że będzie to zgodne z prawem. Na niektórych osiedlach ogród przed domem musi być zagospodarowany w określony sposób.

Efektownie wyglądające rośliny jadalne

Ogródek warzywny nie musi wyglądać stereotypowo. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej inwencji. Jeśli nasze warzywa posadzimy grupami na grządkach tworzących ciekawy układ kwadratów lub prostokątów uzyskamy ciekawy efekt. Dodatkowo możemy również pomyśleć o rozdzieleniu poszczególnych gatunków sadzonkami ziół, które sprawią, że ogródek stanie się jeszcze bardziej ozdobny. Tak zaplanowany warzywnik nie musi być uprawiany z tyłu domu, równie ciekawie będzie wyglądał w przedniej części ogrodu lub bocznej, z reguły niezagospodarowanej.

Zobacz także: Ogród na górce

Obszar po bokach domu

Obszary po bokach domu przeważnie pozostawiamy obsiane trawą lub tworzymy na nich alejki umożliwiające przejście do drugiej części ogrodu. Jeśli jednak przestrzeń jest wystarczająco szeroka, możemy pomyśleć o postawieniu tam ławki do odpoczynku albo ciekawie wyglądającej figury z kamienia. W przypadku gdy obszar jest dość wąski i ciemny, użyjmy optycznych sztuczek aby nieco go powiększyć. Pomalujmy płot jasną farbą, zainstalujmy lustra wewnętrzne lub stwórzmy niewielką rabatę z kolorowymi kwiatami.

Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...