Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Joanna Sokołowska
rozwiń więcej
Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Fot. Fotolia / Fotolia
Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Okres przedzimowy jest więc szczególnie pracowity dla ogrodników – wszystkie rośliny należy zabezpieczyć przed mrozami i śniegiem, zapewniając im odpowiednie okrycie.

Byliny

Bylinę należ okryć około dziesięciocentymetrową warstwą kory, trocin, suchymi liśćmi albo stroiszem. Gdy temperatura spadnie poniżej -10° C i długo utrzymuje się, zwłaszcza przy braku śniegu, powinniśmy dołożyć dodatkową warstwę otuliny w takiej ilości, aby jej grubość wynosiła 15­–­20 cm. Tak zabezpieczamy rośliny wrażliwe na mróz, na przykład: pełniki, pierwiosnki ząbkowane, niektóre złocienie (chryzantemy) jesienne, zawilce japońskie, część roślin cebulowych i bulwiastych: hiacynty, ifejony, inkarwille, kosaćce żyłkowe, krokosmie, lilie, pustynniki i trytomy. Musimy też pamiętać o wszystkich bylinach posadzonych jesienią, które nie zdążyły rozbudować swojego systemu korzeniowego. Trawom ozdobnym wrażliwszym na mróz – miskantom i trawom pampasowym – związujemy suche liście i kwiatostany, i okrywamy je, używając do tego słomy, stroiszu, liści albo włókniny. Takie zimozielone krzewinki jak lawenda, santolina, tymianek czy ubiorek wiecznie zielony, najlepiej okryć stroiszem.

Zobacz także: Jesienne kwiaty

Zimozielone krzewy i drzewa

Kalmie, kiścienie, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy oraz wrzosy i wrzośce, są roślinami o mało rozbudowanym systemie korzeniowym. Aby zabezpieczyć je przed mrozem, glebę wokół nich okrywamy korą, liśćmi lub trocinami. Części nadziemne, zarówno na czas silniejszych, dłuższych mrozów, jak i podczas słonecznej pogody w ciągu dnia, ale z mroźnymi nocami, powinniśmy przykryć stroiszem. Do tego celu można też użyć siatki cieniującej, dostępnej w sklepach ogrodniczych. Dobrą metodą jest również osłonięcie roślin parawanami z włókniny, rozpiętej nad nimi za pomocą palików bambusowych wbitych wcześniej w ziemię.W podobny sposób możemy ochronić cyprysiki i wrażliwe na mróz odmiany żywotników. Szczególną uwagę należy poświęcić okrywaniu zimozielonych drzew i krzewów formowanych (bukszpany, cyprysiki, ostrokrzewy, choiny, sosny, świerki i żywotniki). Nie przycinajmy ich regularnie, ponieważ są wtedy mniej odporne na drastyczne zmiany temperatury i suszę.

Zobacz także:  Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Drzewa i krzewy zrzucające liście

Hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe i szczodrzeńce oraz młode katalpy,magnolie i tulipanowce, możemy osłonić chochołami albo tekturą falistą, a ich podstawę obsypać liśćmi, korą, trocinami lub ziemią. Budleje Dawida i hortensje bukietowe wystarczy obsypać tylko u nasady. Rośliny te przycinamy każdej wiosny nisko przy ziemi, więc nawet jeśli ich pędy przemarzną, nie będzie to miało większego wpływu na ich stan.

Róże

Przy ich podstawie usypujemy kopczyk ziemi o głębokości 20–40 cm. Warto zadbać też o pędy: róże pnące najlepiej osłonić matami słomianymi lub włókniną, nie zdejmując przy tym podpór z pędów. Róże pienne, zwane też drzewkowymi, można okryć albo matą słomianą, albo tekturą falistą. Jednak w ostrym klimacie lepiej przechylić pień róży w taki sposób, aby jej korona leżała na ziemi, a następnie, przy pomocy rozwidlonej gałązki lub dwóch palików, przymocować ją do podłoża i na koniec obsypać ziemią.

Pnącza

Młode akebie, glicynie i miliny oraz powojniki, kwitnące na pędach mających więcej niż rok, powinniśmy okryć gałązkami stroiszu albo matami słomianymi, umocowanymi do podpór podtrzymujących pnącza. Wokół nasady tych roślin, podobnie jak w poprzednich przypadkach, trzeba usypać kopczyki ziemi.

Zobacz także:  Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...