Toksyczne krzewy ogrodowe

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Tuja jest szczególnie toksyczna. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia


Wiele popularnych gatunków i odmian roślin ogrodowych ma właściwości trujące lub szkodliwe. Zjedzenie różnych części roślin jest groźne dla dzieci i zwierząt. Które z krzewów rosnących w naszych ogrodach są szczególnie niebezpieczne?

Szkodliwe dla zdrowia mogą być owoce, liście, igły lub fragmenty pędów. Na szczęście jest jedynie kilka gatunków, które w przypadku zjedzenia poszczególnych części roślin, mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Bardzo popularne rośliny iglaste rosnące w naszych ogrodach zawierają w igłach lub owocach toksyczne substancje.

Ładne lecz niebezpieczne

Wbrew pozorom najbardziej groźne dla zdrowia substancje zawierają niektóre jałowce, cisy i żywotniki (tuje). Jeśli sadzimy w ogrodach jałowce płożące (Juniperus horizontalis), jałowiec pośredni (Juniperus x media), jałowiec sabiński (Junipeus sabina) oraz ich odmiany, to pamiętajmy, że niefortunne zjedzenie każdej części tych roślin jest ekstremalnie toksyczne. Zabójcze może okazać się już około 5–20 gramów owoców lub pędów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i zwierzęta, które mogą nieświadomie zjeść kawałki roślin lub owoce.

Polecamy: Wspieranie inwestycji – nowe zasady pomocy regionalnej

Zobacz także:  Szybko rosnące tuje

To samo dotyczy cisów (Taxus) oraz żywotników (Thuja), których igły są szczególnie toksyczne dla ludzi i zwierząt – szczególnie koni. W przypadku cisa szkodliwe są wszystkie części roślin z wyjątkiem mięsistej, czerwonej osnówki otaczającej nasienie. Jest ona przysmakiem ptaków. Jeśli zachowamy ostrożność możemy spokojnie uprawiać wszystkie rośliny i cieszyć się ich barwnymi odmianami. Zagrożenie powstaje jedynie w przypadku zjedzenia fragmentów roślin.

Groźne krzewy liściaste

Wśród krzewów liściastych należy szczególnie uważać na wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), efektownie kwitnący (na różowo) krzew wczesną wiosną. Szkodliwe są wszystkie części wawrzynka, zawierają toksyczną substancję mezereinę. Zjedzenie przez dzieci około 10–12 owoców – czerwonych, kulistych jagód wawrzynka, może być groźne dla życia.

Wybitnie toksyczne właściwości mają też wszystkie części złotokapów (Laburnum) i ich odmian. Szczególnie trujące są owoce. 3 lub 4 zjedzone przez dziecko stają się groźne dla życia. Uważać musimy też na różne gatunki sumaków (Rhus), których kora i mleczny sok zawierają trujące substancje. Popularny w naszym kraju sumak octowiec na szczęście nie jest tak toksyczny.

Zobacz także: Gdzie sadzić cis i jak go pielęgnować?

Nieruchomości
Aby taryfy dynamiczne się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można dostać na nie dofinansowanie
18 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...