Gdzie i kiedy kupować iglaki?

Ewa Pasek
rozwiń więcej
Iglaki. Fot. Fotolia / Fotolia
Jeśli kupujesz iglaki w supermarkecie, wybierz się tam pod koniec tygodnia. Jeśli wolisz kupić iglaki w szkółce, odpowiednią porą na zakupy będzie koniec jesieni. Zanim kupisz iglaki korespondencyjnie, sprawdź renomę producenta.

Iglaki w supermarkecie

W supermarketach, nawet tych, które posiadają odrębne stoiska ogrodnicze, asortyment gatunków i odmian jest bardzo ubogi, nazwy na etykietach bywają błędne a sprzedawca nie daje żadnej gwarancji.

Najlepszym momentem na zakup iglaków jest dzień, w którym zostały one dostarczone do sklepu, zazwyczaj jest to koniec tygodnia. Warunki przechowywania roślin w sklepach pozostawiają wiele do życzenia, brak tu odpowiedniej temperatury, nie zawsze rośliny są odpowiednio podlewane.

Zobacz także: Dodatki do gleby

Iglaki w ośrodku ogrodniczym

Tutaj możemy liczyć na bardzo szeroki asortyment. Iglaki przechowywane są na zewnątrz, co jest bardzo korzystne. Co do etykiet to zawsze w razie wątpliwości możemy zasięgnąć porady wyspecjalizowanych sprzedawców.

Najlepiej kupować w środku tygodnia, kiedy ruch w sklepie jest niewielki. Dzięki temu personel sklepu może nam poświęcić dużo czasu i pomóc przy wyborze, czy transporcie.

Iglaki w szkółce

Szkółka to nie tylko sklep, lecz również miejsce uprawy roślin. Wybierając się na zakupy w takie miejsce załóżmy odpowiednie obuwie. Atutem kupna jest nie tylko niższa cena lecz również możliwość zasięgnięcia fachowych informacji na temat tego jak iglak sobie radzi w warunkach zbliżonych do naszych.

Do szkółki najlepiej wybrać się jesienią. To okres wykopywania roślin i szkółkarze są bardzo zajęci, dlatego warto poprzedzić spotkanie wcześniejszym umówieniem się. Szkółkarze często oferują dowóz zamówionego towaru do domu, jednak zazwyczaj zwiększa to koszty zakupu.

Kupowanie iglaków korespondencyjnie i przez internet

Dziś w ten sposób możemy kupić również iglaki, nie tylko małe roślinki, czy nasiona. Pamiętajmy jednak, że każdy egzemplarz jest wyposażony w donicę z ziemią, więc koszty przesyłki mogą bardzo wzrosnąć. Taki rodzaj zakupów jest zalecany, jeżeli kupujemy odmianę bardzo rzadką, z uprawy położonej wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Zawsze warto wcześniej poczytać trochę o danym producencie, sprawdzić czy dotychczasowi klienci są zadowoleni.

Zobacz także: Iglaki o ozdobnych szyszkach

Korespondencyjnie możemy kupować przez cały rok, z wyłączeniem mroźnych dni. Pamiętajmy, aby dokładnie czytać katalog. W każdym powinny się znaleźć: wymagania uprawowe, wysokość dorosłego drzewka, oraz wysokość kupowanego przez nas egzemplarza.

Święta roślin

Każdy, a szczególnie początkujący ogrodnik amator powinien choć raz wybrać się na tego typu imprezę. To świetna okazja aby na żywo porównać oferty różnych producentów, możemy również porozmawiać ze specjalistami, poznać nowości i odmiany rzadkie. Warto również przyjrzeć się sposobom eksponowania roślin, aby potem wykorzystać je we własnym ogrodzie

Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...