Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

kompostownik / fot. materiały prasowe

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

Chcesz dowiedzieć się, jak zbudować kompostownik na działce? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem!

Jak zrobić kompostownik ogrodowy? – Z czego można go zrobić?

Jeśli chcesz założyć kompostownik w ogrodzie, do dyspozycji masz wiele różnych rozwiązań. Zamiast decydować się na specjalny pojemnik z marketu, możesz własnoręcznie zbudować go z różnych materiałów. Najpopularniejszą opcję stanowią oczywiście kompostowniki z drewna. Wystarczy, że wykorzystasz kilka desek i stworzysz z nich coś na kształt nie do końca szczelnej skrzyni. Sporym ułatwieniem mogą okazać się również gotowe palety, które znakomicie nadają się na konstrukcję kompostownika.

Alternatywnym rozwiązaniem jest kompostownik w ziemi. To nic innego jak metrowy dół, którego ścianki możesz wzmocnić deskami dla większej stabilizacji. Niektórzy decydują się również na kompostowniki murowane. Składają się one z cegieł, które nie powinny jednak bezpośrednio do siebie przylegać – do środka musi się przecież dostawać powietrze.

Jak zrobić kompostownik z desek lub palet? – Instrukcja krok po kroku

Budowa kompostownika z palet lub desek nie powinna sprawić Ci większych problemów. To prosty proces, na który składa się kilka kroków:

  1. Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały: drewniane deski, 4 paliki (ok. 120 cm długości), młotek i gwoździe, szlifierkę, impregnat, a także folię perforowaną oraz zszywacz budowlany.
  2. Przeszlifuj deski: usuń z drewna ewentualne resztki lakieru i drzazgi, a następnie za pomocą impregnatu zabezpiecz je przed wilgocią.
  3. Wybierz odpowiednie miejsce na kompostownik: na budowę pojemnika najlepiej nada się przestrzeń z boku ogrodu, zabezpieczona przed zalaniem i przed dostępem dzieci oraz zwierząt.
  4. Stwórz szkielet kompostownika: wbij w ziemię 4 paliki, zachowując równe odstępy, a następnie połącz je deskami. Pozostaw między nimi szczeliny, dzięki którym do kompostu będzie dostawało się powietrze.
  5. Przymocuj folię: aby przyspieszyć proces kompostowania, owiń ściany kompostownika folią perforowaną. Podniesie ona temperaturę w pojemniku, a jednocześnie nie odetnie dopływu powietrza do nawozu. Podobną rolę odegra pokrywa kompostownika, którą możesz zamontować choćby na zawiasach.

Pamiętaj, że zamiast zwykłych desek do budowy kompostownika możesz wykorzystać także 5 gotowych palet. W tym przypadku jedną z nich ułóż na dnie, a pozostałe zbij gwoździami w taki sposób, aby utworzyły ściany konstrukcji.

Jak założyć kompostownik? – Warstwy w kompostowniku

Kiedy zbudujesz już kompostownik na działce, możesz zacząć utylizować w nim odpady organiczne. Zauważ jednak, że produkcja własnego nawozu wymaga zachowania określonego porządku warstw. Na samym dnie powinien znaleźć się mianowicie drenaż. Z łatwością stworzysz go z gałęzi o średniej grubości. Na nich możesz rozsypać trochę torfu lub zeszłorocznego nawozu – będą one chłonąć nadmiar wilgoci.

Na właściwe warstwy kompostownika składają się oczywiście odpady oraz ziemia, służąca do ich regularnego zasypywania. Pamiętaj także o tym, aby średnio raz na 2 miesiące podlewać i mieszać zawartość pojemnika. Przyspieszysz w ten sposób proces kompostowania i produkcję naturalnego nawozu.

Jak zrobić kompost? – Co powinno się kompostować?

Choć może Ci się wydawać, że każdy produkt naturalnego pochodzenia nadaje się na kompost, wcale tak nie jest. Dobry nawóz powstaje przede wszystkim z takich odpadów jak:

  • skoszona trawa,
  • resztki warzyw i owoców,
  • skorupki jajek,
  • fusy z kawy,
  • resztki roślinne,
  • gałęzie i liście,
  • kora drzew,
  • popiół drzewny,
  • niezadrukowany papier i kartony,
  • chusteczki i ręczniki papierowe,
  • trociny,
  • muł z oczek wodnych.

Z oczywistych względów do kompostownika nie należy wrzucać produktów z metalu, szkła czy plastiku. Na kompost nie nadają się również niektóre odpady organiczne. Chodzi przede wszystkim o:

  • obierki z cytrusów,
  • resztki ryb,
  • kości i mięso zwierzęce,
  • zadrukowany papier i kartony,
  • pestki i nasiona,
  • chore rośliny,
  • popiół węglowy,
  • liście orzecha, dębu oraz olchy.

Dlaczego warto mieć kompostownik?

Zalety budowy kompostownika w ogrodzie można mnożyć. Jest to rozwiązanie, które sprzyja ekologii i pozwala zoptymalizować domowy budżet. Do najważniejszych korzyści należą:

  • Redukcja ilości odpadów – około 30% śmieci z gospodarstwa domowego to odpady organiczne, które zamiast na wysypisko mogą trafić do kompostownika.
  • Produkcja naturalnego nawozu – kompost zawiera wiele składników odżywczych, niezbędnych dla roślin ogrodowych. Możesz wykorzystać go, aby poprawić strukturę i żyzność gleby, zamiast sięgać po sztuczne nawozy.
  • Oszczędność pieniędzy – kompostownik pozwala zaoszczędzić zarówno na opłatach za wywóz śmieci, jak i na kosztach nawozów ogrodowych.
  • Walka z suszą – jeśli użyźnisz glebę kompostem, sprawisz, że będzie ona lepiej zatrzymywała wodę. Zmniejszy to potrzebę podlewania roślin, co okaże się szczególnie istotne w okresach suszy.
  • Prostota – ani budowa kompostownika, ani jego prowadzenie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności czy dużych zasobów czasowych. To proste rozwiązanie, którego pragmatyzm będziesz doceniać na co dzień.

Kompostownik krok po kroku – podsumowanie

Po lekturze tego artykułu wiesz już, dlaczego warto produkować kompost i jak zbudować kompostownik na własnej działce. Wykorzystaj więc nasze praktyczne porady i spraw, aby Twoje gospodarstwo domowe stało się jeszcze bardziej ekologiczne. Więcej inspiracji dla domu i ogrodu znajdziesz na stronie internetowej ALDI!

Nieruchomości
Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie
17 paź 2024

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

Spadek cen mieszkań w Polsce - III kwartał 2024 r. [ANALIZA]
17 paź 2024

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce spadają. Badanie dotyczy mieszkań z rynku wtórnego sprzedawanych w III kwartale 2024 roku. To pierwsze wyraźne obniżki cen od bardzo dawna. Jakie będą ceny mieszkań na przełomie 2024 i 2025 roku? Czy spodziewamy się podwyżek?

Rozporządzenie chroniące ogródki działkowe jeszcze w 2024 roku!
16 paź 2024

Ochrona ogródków działkowych jeszcze w 2024 roku - przewidywana jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii uwzględniająca ogrody działkowe we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego. Gmina nie będzie musiała na etapie planu ogólnego decydować o zachowaniu bądź likwidacji ogródków.

Ceny nowych mieszkań w metropoliach i mniejszych miastach. Jak zmieniły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy
16 paź 2024

Nowe mieszkania nie zamierzają tanieć tak gwałtownie, jak drożały. W efekcie kolejne miasta z tzw. średniej półki cenowej przebiły granicę 11 tys. zł za metr kwadratowy, a Płock i Gdańsk zanotowały największy skok cenowy na przestrzeni roku.

Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich najwięcej?
14 paź 2024

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem
10 paź 2024

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?
10 paź 2024

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?
09 paź 2024

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?
02 paź 2024

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.
02 paź 2024

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

pokaż więcej
Proszę czekać...