IMGW: w weekend deszczowo i zimno - w nocy z niedzieli na poniedziałek możliwe przymrozki

IMGW: w weekend deszczowo i zimno - w nocy z niedzieli na poniedziałek możliwe przymrozki / Shutterstock

W weekend (7-8 października 2023 r.) i na początku tygodnia czeka nas załamanie pogody, ale - jak tłumaczy rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski - wciąż będzie cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Dotąd nieco cieplejszy październik niż zwykle

"Październik w pierwszych dniach miesiąca rozpieścił nas rekordowo letnimi temperaturami, stąd wrażenie, że pogoda się popsuła" - tłumaczy rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Podkreśla, że temperatury są o stopień lub nawet dwa wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. "Gdyby nie deszcz i wiatr, bardziej byśmy to odczuwali" - zapewnia.

W weekend deszczowo i zimno

Niestety, w weekend kolejne niże ściągną do Polski chłodne powietrze polarne morskie, które pogłębi dyskomfort. Na ogół będzie deszczowo, szczególnie w północnej połowie kraju, oraz wietrznie.

"W nocy z piątku na sobotę i w sobotę wiatr może być, zwłaszcza nad morzem, groźny" - ostrzega IMGW. A to dlatego, że w nocy niż nad Bałtykiem gwałtownie się pogłębi. Wiatr będzie wiał z prędkością do 95 km/h.

"Niemal w całym kraju będzie padał deszcz, na północy sumy mogą sięgać 10 mm. Na Wybrzeżu możliwe są burze" - tłumaczy rzecznik. Mimo to - w jego opinii - będzie stosunkowo ciepło: od 10 stopni na północnym wschodzie do 15 na zachodzie i nad morzem.

Przymrozki w nocy z niedzieli na poniedziałek

"Zimniej zrobi się dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek" - przestrzega Walijewski. Wtedy, według prognoz, w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść do około –1 stopnia, a przygruntowe przymrozki będą możliwe w centrum i na wschodzie Polski.

"Dobra wiadomość jest taka, że w połowie przyszłego tygodnia spodziewamy się kolejnego ocieplenia. Choć temperatur dochodzących do 30 stopni już raczej nie będzie" - podsumowuje Walijewski.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska
lui/ jann/

Prognoza pogody na 6 i 7 października

Jak informuje IMGW, zachodnia i południowa Europa jest pod wpływem rozległego wyżu z centrum nad Francją i Węgrami. Północna i wschodnia część kontynentu pozostaje w zasięgu ośrodków niżowych z układami frontów. Polska jest w zasięgu niżu, który znad południowej Skandynawii przemieszcza się nad Bałtyk; w chłodnym powietrzu polarnym morskim, ale z zachodu na wschód kraju będzie przesuwać się ciepły front, za którym napłynie nieco cieplejsza masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa.

W piątek w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, w północnej połowie zachmurzenie duże ze słabymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C na północnym wschodzie do 19 st. C miejscami na zachodzie; w dolinach karpackich 13 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, przejściowo całkowite. Miejscami opady deszczu. Prognozowana wysokość opadu w powiatach nadmorskich do 10 mm. Na Wybrzeżu niewykluczone burze. Temperatura minimalna od 10 st. C na wschodzie do 15 st. C na zachodzie i nad morzem; w obszarach podgórskich Karpat około 7 st. C. Wiatr umiarkowany, wzmagający się od północy kraju do dość silnego, w porywach na północy Polski do 75 km/h, w centrum do 60 km/h, a nad morzem w drugiej połowie nocy wiatr silny i bardzo silny do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 110 km/h, w Karpatach do 80 km/h.

 

W sobotę zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu, na Wybrzeżu możliwe pojedyncze burze. Miejscami na północy prognozowana wysokość opadu do 10 mm. Temperatura maksymalna od 14 st. C na północnym wschodzie i miejscami w dolinach karpackich, około 17 st. C w centrum do 20 st. C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, a nad morzem początkowo do 90 km/h, z kierunków zachodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h, w Karpatach do 85 km/h.

 

W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Temperatura maksymalna 17 st. C. Wiatr umiarkowany i porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie przeważnie duże z opadami deszczu. Temperatura minimalna 14 st. C. Wiatr umiarkowany, wzmagający się po północy do dość silnego, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

 

W sobotę w stolicy zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna 17 st. C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, pod wieczór słabnący, południowo-zachodni i zachodni. (PAP)

 

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?
20 maja 2024

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

pokaż więcej
Proszę czekać...