Jaka część rynku nieruchomości ucierpiała najbardziej?

Najlepiej sprzedają się nieruchomości magazynowe, najgorzej hotele / Media
Najlepiej sprzedają się nieruchomości magazynowe, najgorzej hotele. Najbardziej brakuje w Polsce całych bloków na sprzedaż z mieszkaniami na wynajem. To jest produkt, który dopiero trzeba będzie stworzyć.

Kwota zawartych transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w od stycznia do końca sierpnia to 3,5 mld euro.

- To była rekordowa połowa roku na tym rynku – mówi Michał Ćwikliński, partner zarządzający w Avison Young, w rozmowie z Dariuszem Węglickim, dyrektorem zarządzającym Catella Polska. – Pomimo kryzysu wywołanego pandemią rynek jest płynny i dynamiczny.

Sprzedano mniej nieruchomości handlowych i dużo więcej magazynowych, ze względu na rozwój ecommerce. Drugą co do wielkości transakcji częścią rynku nieruchomości są dobrze zlokalizowane biura. W dalszej kolejności mieszkania.

Duży jest obrót powierzchniami handlowymi, ale dotyczy to przede wszystkim tych, które są przeznaczone pod handel spożywczy lub są zlokalizowane w centrach mieszkaniowych.

Zamarł natomiast handel hotelami, na tym rynku nie było transakcji.

Jak zakończy się cały rok 2020? – My przewidujemy, że zawarte zostaną jeszcze transakcje o wartości 2 mld, a połowę tej kwoty przypadnie na duże biurowce w centrach Warszawy – ocenia M.Ćwikliński.

- Sytuacja na rynku biurowców jest jednak bardzo specyficzna, wiele firm wynajmujących powierzchnie biurowe chce je teraz komuś podnająć – dodaje D.Węglicki, w rozmowie przygotowanej przez MarketNews24.

Rynek akademików przeżywa „czkawkę”, jednak długoterminowo powinien okazać się bardzo opłacalnym.

Natomiast oceniając rynek pod względem zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów bardzo brakuje w Polsce całych bloków na sprzedaż z mieszkaniami na wynajem. To jest produkt, który dopiero trzeba będzie stworzyć.

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...