Wyniki budownictwa w lutym 2021 r.

Wyniki budownictwa w lutym 2021 r. / Fotolia
Budownictwo w lutym 2021. Na słabsze wyniki budownictwa w lutym wpływ miały niekorzystne warunki atmosferyczne. Co jeszcze miało wpływ na wyniki budownictwa?

Budownictwo w lutym 2021

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w lutym 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 5,5% wyższa niż w styczniu i jednocześnie niższa niż przed rokiem o 16,9%. W styczniu roczna dynamika produkcji również była ujemna, lecz wyniosła -10,0%. Dane za luty okazały się wyraźnie słabsze od oczekiwanych przez rynek.

Wzrost poziomu sprzedaży budowlano-montażowej w lutym w stosunku do stycznia jest typowym zjawiskiem. Po bardzo specyficznym, spadkowym, pierwszym miesiącu roku, luty przynosi zazwyczaj pewne odreagowanie. Tym razem też miało ono miejsce, było jednak znacznie słabsze niż przed rokiem. W konsekwencji wyraźnemu pogorszeniu uległa roczna dynamika sprzedaży. Tak w styczniu jak i w lutym na wyniki produkcji budowlanej wpływ miały niekorzystne warunki atmosferyczne, utrudniające zwłaszcza prace w zakresie budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Jednak najgłębszy spadek rocznej dynamiki odnotowano w przypadku budowy budynków.

Według statystyk oczyszczonych z wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano montażowa okazała się niższa o 16,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 7,0% niższa w porównaniu ze styczniem 2021 roku.

Wzrost produkcji budowlanej

Na lutowy wzrost produkcji budowlanej (o 5,5%) wpłynęło zwiększenie wartości zrealizowanych robót we wszystkich działach budownictwa: robotach budowlanych specjalistycznych (o 10,1%), budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 4,5%) oraz w budowie budynków (o 2,8%).

Sprzedaż niższa niż przed rokiem była wypadkową spadków produkcji w jednostkach zajmujących się budową budynków (o 24,1%), wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 13,1%) oraz wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (o 11,8%).

Wyższe ceny produkcji budowlano-montażowej

Ceny produkcji budowlano-montażowej w lutym okazały się 0,2% wyższe niż w styczniu i jednocześnie o 2,4% wyższe niż przed rokiem. W styczniu ceny były wyższe o 0,3% niż w grudniu i o 2,4% wyższe niż przed rokiem.

Piotr Soroczyński
Główny ekonomista KIG

Nieruchomości
Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

pokaż więcej
Proszę czekać...