Jak zrobić w domu własną rozsadę?

Bożena Biela
rozwiń więcej
Cyklamen. / Fotolia / Fotolia
Wiele osób w lutym i marcu wysiewa do doniczek nasiona roślin, które wiosną mogą upiększyć ogród, balkon lub taras. Dzięki rozsadzie można uprawiać rośliny jednoroczne. Kwitną one długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Warto więc poświęcić czas i wyhodować własne kwiaty na parapecie.

Właściwe podłoże

Decydującym czynnikiem o właściwych wschodach nasion jest odpowiednie podłoże. Ziemię do uprawy rozsady można nabyć w centrum ogrodniczym. Jest to substrat torfowy zwany podłożem do wysiewu nasion. Mieszankę ziemi można również stworzyć samemu. Najlepiej spisuje się substrat torfowy, perlit i piasek w proporcjach 1:1:1. Ziemia nie powinna być zbytnio zbita. Aby ją rozluźnić przed wsypaniem do pojemnika rozdrobnijmy ją palcami lub najlepiej przesiejmy przez sito o dużych oczkach. Nie powinno się używać ziemi prosto z ogrodu. Zwykle są w niej bakterie i zarodniki grzybów powodujących choroby siewek. Jest zbyt zwięzła, co sprawia, że w czasie podlewania na powierzchni gromadzi się woda i nasiona gniją.

Zobacz także: Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Nasiona najlepiej wysiewać do skrzynek, kuwet z otworami w dnie, donic lub tzw. multiplet, czyli plastikowych tac z zagłębieniami w formie małych doniczek. Powinniśmy zapewnić im również odpowiednią temperaturę około 18oC. Wyjątek stanowią takie rośliny, jak np.: nagietek, czarnuszka, które kiełkują dobrze w temperaturze dużo niższej, 6–7°C.

Nasiona

Nasiona, z których chcemy uzyskać rośliny do swojego ogrodu powinny być zaprawiane, czyli odkażone. Dzięki temu unikniemy możliwości rozprzestrzenienia się chorobom, które niszczą siewki. Do tego celu wsypujemy do słoika, wraz z nasionami, Kaptan lub Zaprawę Nasienną T (w objętości 1/10 nasion). Zakręconym słoikiem potrząsamy tak długo, aż dany preparat oblepi nasiona.

Wysiew

Nasiona rozsypujemy równomiernie po całej powierzchni. Pamiętajmy o tym, że lepiej jest wysiać nasiona rzadko, niż gęsto. Zbyt zagęszczone siewki są wątłe, blade i wyciągnięte. Bardzo drobne nasiona np. Lobelii, nie wymagają przykrycia i pozostawiamy je na powierzchni podłoża. Nasiona grubsze trzeba przykryć. W tym celu rozsypujemy przez sitko cienką warstwę drobnoziarnistego piasku lub podłoża używanego do siewu. Przykrycie nie powinno być grubsze niż dwu lub trzykrotna wielkość nasion. Tak przygotowaną rozsadę od czasu do czasu spryskujemy zraszaczem, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Przykrywamy folią lub przezroczysta pleksi i ustawiamy na ciepłym, słonecznym miejscu, np. na parapecie. Kiedy nasiona zaczną kiełkować zdejmujmy wszelkie okrycia nad nimi, aby dopuścić do nich jak najwięcej światła.

Zobacz także: Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Pikowanie

Skiełkowane nasiona trzeba przesadzić do nowych skrzyneczek lub doniczek, tak aby uzyskać rozsadę krępą, nie wyciągniętą. Rośliny drobne pikujemy w rozstawie 3/3 cm, większe 5/5 cm, lub 10/10 cm. Kwiaty, które źle znoszą przesadzanie, np. dalia z nasion, gazania, można wysiewać bezpośrednio do doniczek, o średnicy 5–7 cm i przerywać siewki po wschodach, zostawiając jedną roślinę. Przepikowane rośliny nakrywamy na kilka dni cienką włókniną lub luźną folią i pozostawiamy w widnym pomieszczeniu o temperaturze około 20°C. Po kilku dniach można przenieść rośliny na pełne słońce.

Rośliny cebulowe, kłącza i bulwy, tak jak rośliny jednoroczne, można przygotować w domu do uprawy w ogrodzie. Sadzimy je na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości i w odstępach wynoszących około 3 szerokości cebulki. Rozsadę ustawiamy w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...