Kwiaty doniczkowe dla każdego

Bożena Biela
rozwiń więcej
Zielistka (Chlorophytum).

Mogłoby się wydawać, że wybór roślin do mieszkania jest sprawą bardzo prostą. Denerwujemy się, kiedy roślina, mimo naszych starań i pielęgnacji, z niewiadomych powodów choruje. Ale jest na to rada. Dla początkujących i zapracowanych ogrodników, warto wybierać rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe warunki środowiska, w którym żyją. Jednocześnie rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie staje się bardziej przytulne. Istnieją rośliny, które nie podlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Nie wymagają systematycznego nawożenia, ani częstego podlewania.

Rośliny pokojowe dla początkujących:

Zielistka (Chlorophytum) – roślina ta ma okazałe, piękne, wygięte ku dołowi, jasnozielone lub pasiaste liście. Kwitnie przez cały rok. Mają niepozorne kwiaty, choć istnieją odmiany, które hoduje się głównie dla ich ładnych kwiatów. W okresie wiosenno letnim na pędach rozłogowych pojawiają się dziesiątki młodych roślin, dodając niezwykłego uroku roślinie macierzystej. Bardzo szybko się rozrasta i ma małe wymagania względem światła i podłoża. Przez wiele lat może rosnąc w tej samej ziemi.

Aspidistra elatior (aspidistra wyniosła, tzw. „żelazne liście”) – pochodzi z Chin. Roślina ta osiąga do 30 cm wysokości. Ma sztywne, skórzaste liście. W lecie na kłączu pojawiają się niepozorne, różowe, mięsiste kwiaty. Lubi jasne, rozproszone światło i regularne zraszanie.

Zobacz także: Co to jest hydrożel? I po co go stosować?

Sansewiera (Sansevieria, tzw. „wężownica”) – ma najczęściej długie, mieczowate, wzniesione ku górze liście, w kolorze zielonym, żółtym lub w paski i prążki. Latem pojawiają się kwiaty. Są one niepozorne i mało efektowne, za to bardzo piękne i trwałe są przykwiatki. Rośliny te rodzą również owoce o jaskrawych barwach. Sansewieria ma niskie wymagania co do światła, podłoża, potrafi wytrzymać trzy tygodnie bez podlewania.

Coleus sp. (koleus, tzw. „pokrzywka”) – roślina ta posiada czerwonobrunatne, żółtoobrzeżone, zielonkawożółte, różowe i ceglaste liście. Osiąga wysokość do 30–70 cm. W zależności od odmiany niebieskie, niepozorne kwiaty pojawiają się latem bądź zimą. Lubi jasne, cieple miejsca.

Dracaena (dracena, tzw. „smokowiec”) – najpopularniejsza jest dracena obrzeżona. W warunkach domowych najczęściej spotykamy rośliny w formie piennej z barwnymi pióropuszami. Niektóre odmiany wydają bardzo ładne, duże, białe lub kremowo – białe, pachnące kwiaty. Osiągają do 120 cm wysokości. Lubią światło jasne i rozproszone.

Zobacz także: Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?

Monstera deliciosa (monstera wonna) – bardzo szybko rośnie, dlatego potrzebuje szczególnie dużo miejsca. Mimo grubego pnia, liczne korzenie powietrzne pozwalają jej się piąć w górę. Ma duże, błyszczące, zielone i skórzaste liście, które osiągają średnicę do 46 cm. Lubi jasne, rozproszone światło i regularne nawilżanie

Crassula arborescens (grubosz drzewiasty, tzw. „drzewko szczęścia”) – ma krzaczasty pokrój i osiąga do 1 metra wysokości. Ma mięsiste, naprzeciwległe, okrągłe liście. Dzięki temu, może dłuższy czas wytrzymać bez podlewania, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla tych właścicieli, którzy nie zawsze mają czas na takie zabiegi.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...