Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Justyna Hek
rozwiń więcej
krosty u dziecka, ospa, choroba / fot. Fotolia
Obliczenie wynagrodzenia chorobowego po urlopie wychowawczym może sprawiać trudności pracodawcom. W sytuacji gdy pracownica tuż po urlopie wychowawczym przynosi pracodawcy zwolnienie lekarskie jej wynagrodzenie należy obliczyć inaczej, niż obliczane było one w trakcie urlopu wychowawczego. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego jeśli nieprzerwanie przez co najmniej trzydzieści dni posiadał ubezpieczenie chorobowe. W związku z tym pracownicę, która wróciła po urlopie wychowawczym prosto na zwolnienie chorobowe obowiązuje tego typu wynagrodzenie. Jak jednak obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego?

Sposób obliczania podstawy wynagrodzenia chorobowego

Ze względu na to, że ustawa zasiłkowa nie reguluje postępowania w tego typu sytuacjach, warto odnieść się do komentarza ZUS-u w takiej sprawie. ZUS stwierdził, że jeśli niezdolność do pracy wynikła bezpośrednio po powrocie z urlopu wychowawczego trwającego przez dwanaście miesięcy poprzedzających chorobę pracownicy, za podstawę wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się miesiąc, w którym doszło do niezdolności do pracy. Wówczas jeśli w tym miesiącu pracownik nie uzyskał żadnego wynagrodzenia, podstawę stanowi  wynagrodzenie określone w umowie o pracę pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenia – w sytuacji gdy posiada umowę o pracę i wynagrodzenie stałe – lub przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika na podobnym lub tym samym stanowisku – w sytuacji otrzymywania wynagrodzenia zmiennego. Jeśli pracownik oprócz wynagrodzenia stałego dostaje również wynagrodzenie zmienne, na przykład premie zależne od ilości wykonanych zleceń, należy zastosować obie wyżej wymienione metody jednocześnie.

Wynik powstały z takich obliczeń dla pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin nie może być niższy niż kwota minimalnego wynagrodzenia minus kwota odpowiadająca, czyli 13,71%.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla wszystkich pracowników

Dla porównania pracownik, który nie był na urlopie wychowawczym, tylko w trakcie normalnego trybu pracy zachorował otrzyma 80% wynagrodzenia lub więcej – w zależności od pracodawcy. Oczywiście ma również znaczenie okres przebywania na zwolnieniu, w przypadku pracowników do 50. roku życia do 33 dni łącznie w trakcie trwania roku kalendarzowego, a w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia łącznie 14 dni. Jeśli w trakcie drogi do pracy lub w pracy pracownik doznał urazu, lub jest obecnie w ciąży, przysługuje mu 100% wynagrodzenia. 100% wynagrodzenia pracownicy otrzymają także za dni, w trakcie których musieli wykonać badania niezbędne do pracy albo badania niezbędne do oddania komórek, tkanek oraz narządów.

Zobacz także:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Zobacz także:  Płaca minimalna w 2014 roku

Zobacz także:  Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...