Czy można wziąć kredyt hipoteczny w SKOK-u?

Gabriela Szuba
rozwiń więcej
Kredyt na mieszkanie w SKOK-u kusi kredytobiorcę m.in. niskim oprocentowaniem i możliwością wcześniejszej spłaty zadłużenia. Fot. Röben / Röben
Kredyt na mieszkanie w SKOK-u kusi kredytobiorcę niskim oprocentowaniem, stałą marżą i możliwością wcześniejszej spłaty zadłużenia, bez ukrytych opłat. Mimo tak atrakcyjnej oferty, wciąż nie wiadomo, czy kredyt hipoteczny z Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej jest przyznawany zupełnie legalnie.

Na jakich warunkach SKOK przyznaje taki kredyt?

Na pierwszy rzut oka, kredyt hipoteczny w SKOK-u właściwie niczym nie różni się od zadłużenia w prawdziwym banku. Istnieje bowiem możliwość wydłużenia okresu kredytowania nawet do 300 miesięcy (po przeliczeniu 25 lat). Jednak po głębszej analizie warunków takiego kredytu zauważamy, że:

1. Jest on przyznawany jedynie w rodzimej walucie. Inna waluta, nie wchodzi tu w grę.
2. SKOK określa minimalną kwotę kredytu: 10 000 zł. Nie ma możliwości otrzymania kredytu hipotecznego poniżej tej sumy.
3. Idąc za ostatnim trendem, także SKOK promuje przy kredycie hipotecznym swoje inne usługi. Skorzystanie z innych produktów Kasy stwarza kredytobiorcy możliwość negocjacji warunków otrzymania kredytu.

Zobacz także: Czym jest rachunek powierniczy?

Zanim zostanie nam przyznany kredyt, SKOK wymaga od kredytobiorcy okazania pewnych dokumentów. A w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym należy udostępnić Kasie do wglądu umowę przedwstępną z poprzednim właścicielem nieruchomości. Najlepiej, jeśli będzie ona sporządzona w formie aktu notarialnego. Potrzebny będzie także odpis z ksiąg wieczystych.

Zobacz także: Jakie są najczęstsze problemy z ubezpieczeniem kredytu hipotecznego?

Czy to jest legalne?

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe nie należą do struktur bankowości w Polsce. Kredyty przez nie przyznawane są poza obowiązującym banki prawem. Dotychczas SKOK-i nie mogły przyznawać pożyczek i kredytów na okres dłuższy niż 5 lat. Wielu analityków nie zgadza się z opinią, że SKOK może legalnie przyznawać kredyt hipoteczny na kupno mieszkania. Co więcej, w tej ofercie można znaleźć także propozycję kredytu konsolidacyjnego, który pokryje nasze wcześniejsze długi. Interpretacja nie jest jednoznaczna.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...