Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Artur Nowotka
rozwiń więcej
W trakcie planowania instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę, że systemy klimatyzacji w trakcie rozruchu (pierwsze 15 sekund) pobierają znacznie więcej prądu niż w trakcie normalnej pracy.
Prąd elektryczny jest niezbędnym czynnikiem do pracy klimatyzacyjnych układów freonowych. Zasila on sprężarkę oraz zawory regulacyjne, a także napędza wentylatory jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką elektrycznych instalacji zasilania układów klimatyzacyjnych.

Parametry pracy klimatyzatorów

Klimatyzatory domowe do mocy chłodniczej średnio 10–12 kW działają zazwyczaj na standardowym napięciu stosowanym w gniazdku 220 V na jednej fazie 50 Hz. Wyższe moce chłodnicze są osiągane jednak na napięciu 400 V i trzech fazach. Dokładne wytyczne, na jaki prąd chodzi klimatyzator, producent zawsze dołącza w instrukcji montażu oraz dokumentacji techniczno-ruchowej klimatyzatora. Dodatkowo na każdym urządzeniu powinna znaleźć się taka informacja na tabliczce znamionowej.

Zobacz także: Jakie są najważniejsze parametry klimatyzatora?

Prąd pracy a prąd rozruchowy

W trakcie planowania instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę, że systemy klimatyzacji w trakcie rozruchu (pierwsze 15 sekund) pobierają znacznie więcej prądu niż w trakcie normalnej pracy. Związane jest to z siłami bezwładności elementów mechanicznych w układzie. Prąd rozruchowy jest często dwukrotnie większy od prądu pracy, co należy przewidzieć, dobierając przekroje przewodów doprowadzających energię elektryczną do urządzenia. W dużych systemach klimatyzacyjnych wykonuje się sekwencyjne włączanie urządzeń, co powoduje nie nakładanie się prądów rozruchowych kilku urządzeń jednocześnie i nie dopuszcza do przeciążenia linii energetycznej. Przekroje żył zasilających i sterujących urządzeniem również powinny być umieszczone w instrukcji montażu i DTR.

Gdzie doprowadzić zasilanie?

W mniejszych urządzeniach klimatyzacyjnych zasilanie jest na ogół dostarczane jedynie do jednostki zewnętrznej klimatyzatora. W przypadku, gdzie jednostka wewnętrzna zużywa dużo energii, również tam należy doprowadzić zasilanie (jednostki o wysokich mocach chłodniczych). Kable zasilające nie muszą być w wykonaniu ognioodpornym, nawet jeśli przechodzą przez strefy pożarowe (należy jedynie zabezpieczyć przejścia przez ściany masą p.poż.)

Zabezpieczenia nadprądowe klimatyzatorów w szafie rozdzielczej

Przy instalacjach klimatyzacyjnych zawsze należy zastosować zabezpieczenia broniące przed nadmiernym wzrostem prądu w obwodzie (nadprądowe). Montujemy je zazwyczaj w szafach rozdzielczych, gdzie podłączamy zasilanie klimatyzatorów. Wielkość zabezpieczenia zależy od mocy elektrycznej klimatyzatora i powinna być podana przez producenta urządzenia.

Zobacz także: Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...