Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
rozwiń więcej
Pracownik z uprawnieniami – przed przystąpieniem do naprawy – musi ocenić środowisko, w którym będzie pracował i dostosować do niego środki ochrony.

Odpowiedź na to pytanie mieści się w zakresie czynności, które bezpiecznie można wykonać samemu, jeśli posiadamy odpowiednie przyrządy pomiarowo detekcyjne oraz wiedzę, która zgodnie z prawem musi być poświadczoną uprawnieniami. Zapraszam na szkolenia SEP. Nie mogę brać odpowiedzialności za skutki poczynań domorosłych elektryków.

Dlaczego nie wolno naprawiać instalacji elektrycznej we własnym domu?

Coś pamiętamy ze szkoły, może kiedyś widzieliśmy jak ktoś wymienia gniazdko. Wydaje się, że zmocowanie parę kabelków pod śrubki jest łatwe. Jednak to nie takie proste, wiedza techniczna – niezbędna do zrozumienia zjawisk i praw fizycznych – to zaledwie 10 procent wiedzy niezbędnej do bezpiecznego wykonania instalacji lub naprawy usterki.

Zobacz także: Jak naprawiać instalację elektryczną?

Prąd elektryczny jest bardzo niebezpieczny. W najbardziej niekorzystnych warunkach ryzyko pracy elektryka można porównać do pracy sapera – wystarczy pomylić się tylko raz. Pracownik z uprawnieniami – przed przystąpieniem do naprawy – musi ocenić środowisko, w którym będzie pracował i dostosować do niego środki ochrony. Jest różnica czy awaria wystąpiła w kuchni, zawilgoconej piwnicy, łazience albo w ogrodzie przy dużym słońcu lub w trakcie opadów deszczu. Prądu nie widać a jest!

Do pracy przy instalacji elektrycznej niezbędne jest używanie specjalistycznych narzędzi pomiarowych i detekcyjnych. Ponadto obowiązujące w Polsce prawo jest bardzo stanowcze, np. w zakładach pracy nie wolno wymienić żarówki osobie bez uprawnień pod groźbą utraty ochrony ubezpieczeniowej i konsekwencji służbowych. Często interpretujemy to w sposób taki, że każdy w pracy ma wykonywać swoje obowiązki. Racja, ale osoba posiadająca uprawnienia nawet jeśli nie jest zatrudniona na stanowisku konserwatora elektryka – ma prawo wykonywać takie czynności i w razie nieszczęścia nikt nie zabierze ochrony ubezpieczeniowej. Nawet przy zmianie żarówki niejedna osoba już zginęła.

Dlaczego lekceważymy wypadki z prądem?

Przypadków porażenia prądem elektrycznym jest stosunkowo mało. Powszechnie korzystamy z energii elektrycznej, a w postaci bateryjek jest zupełnie niegroźna. Energia elektryczna wydaje się oswojona. To tylko pozory. Prąd elektryczny jest bardzo niebezpieczny, a małą ilość nieszczęśliwych wypadków zawdzięczmy całej masie przepisów, protokołów i nadzorowi budowlanemu, który dopilnowuje wykonania instalacji w sposób bezpieczny dla użytkownika.

To cała machina dbająca o kulturę techniczną i nasze bezpieczeństwo. Należy zrozumieć, że bez znajomości przepisów i zasad postępowania, podjęcie prac nad instalacją jest niebezpieczne i dla nas i innych domowników. No i jeszcze aspekt psychologiczny, jak wybuchnie gaz i wyleci w powietrze pół kamienicy to jest się czego bać, albo w karambolu drogowym ginie kilka osób od razu zdejmujemy nogę z gazu. Natomiast na skutek porażenia ginie jedna osoba. Nie mamy zatem respektu przed tak nikłym wynikiem statystycznym. To giną ludzie i powinniśmy zrobić, co w naszej mocy, by ginęło ich jak najmniej, a przede wszystkim zadbać o to byśmy sami nie stali się cyferką statystyczną.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...