Bezpieczniki jako jeden z elementów instalacji elektrycznej

Joanna Orzechowska
rozwiń więcej
Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników instalacji elektrycznych jest niewłaściwa naprawa bezpieczników poprzez wymianę rdzenia
Nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej są bezpieczniki. Jest to chyba najbardziej „popularny” element instalacji, który odwiedzamy zawsze, kiedy nie mamy zasilania lub oświetlenia. Właściwie dobrane bezpieczniki ochronią nas nie tylko przed pożarem, ale i są zapewnieniem właściwie zabezpieczonej instalacji elektrycznej.

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników instalacji elektrycznych jest niewłaściwa naprawa bezpieczników poprzez wymianę rdzenia. Niewłaściwa ingerencją w strukturę instalacji może prowadzić do porażenia prądem, pożaru a nawet śmierci. Jeśli mamy wątpliwości co do jej działania, najlepiej poradzić się w tej kwestii specjalisty. Jeśli w wyniku awarii, bezpiecznik topikowy zostanie uszkodzony, pod żadnym pozorem nie należy go naprawiać a wymienić na nowy. Bezpieczniki automatyczne należy włączyć ponownie, natomiast jeśli nie będzie to możliwe, może okazać się, że je także będziemy musieli wymienić na nowe. Koszty ich wymiany są naprawdę nie wielkie, jeśli pod uwagę weźmiemy nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo od strony instalacji elektrycznej, przede wszystkim należy stosować odpowiednie zabezpieczenia, chroniące nas przed jej przeciążeniami bądź też zwarciami. Instalację elektryczną możemy zabezpieczyć stosując np. bezpieczniki topikowe oraz specjalne wyłączniki. W domach jednorodzinnych często stosuje się także wyłączniki różnicowoprądowe. Pozwalają one wykryć np. niewłaściwy przepływ energii elektrycznej, która może zagrażać bezpieczeństwu domowników. Jeśli wykryją one taką nieprawidłowość, natychmiast odłączają napięcie. Aby wyłączniki w prawidłowy sposób mogły chronić nasze bezpieczeństwo, reszta instalacji także powinna być sprawna. Wyłącznika nie powinniśmy instalować samodzielnie, powinien zająć się tym wyspecjalizowany fachowiec. Samodzielne prace przy instalacji mogą być bardzo niebezpieczne i zagrażać zdrowiu oraz życiu domowników a także prowadzić do pożaru. Jeśli zauważymy, że bezpieczniki dość często wyłączają napięcie na naszych obwodach, należy poprosić technika o skontrolowanie naszej instalacji. Niesprawna instalacja może być poważnym zagrożeniem oraz doprowadzić do większych awarii.

Jeśli zauważymy, że przewody elektryczne w naszym domu zaczynają się palić, pod żadnym pozorem nie wolno gasić ich wodą! Do tego celu stworzono specjalne gaśnice proszkowe. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce w naszym domu w pierwszej kolejności wyłączmy bezpieczniki a następnie wezwijmy pogotowie energetyczne.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...