Transport mieszanki betonowej na plac budowy

PS Redakcja Dom
rozwiń więcej
Fundamenty. Fot. Lafarge
Beton można transportować na różne sposoby: na taczkach, wózkach, pojemnikach z otwieranym dnem, przenośnikach taśmowych, za pomocą specjalnych pomp lub z pomocą samochodów z pojemnikami obrotowymi tzw. gruszek. Zobacz ile powinien wynosić maksymalny czas transportu betonu? oraz na jaką maksymalną odległość można transportować mieszankę betonową?

Transportując beton na plac budowy nie możemy dopuścić do segregacji składników mieszanki, przekroczenia czasu początki wiązanie mieszanki oraz zwiększenia ilości wody w mieszance np. poprzez opady deszczu. Jak tego dokonać?

Jak transportować beton? W czym?

Środki do transportu betonu mogą być różne. Beton możemy transportować na taczkach, wózkach, pojemnikach z otwieranym dnem, przenośnikach taśmowych lub (chyba najbardziej znane) samochody z pojemnikami obrotowymi tzw. gruszki.

Ile powinien wynosić maksymalny czas transportu betonu?

Jeśli zamierzamy transportować beton samochodem, czas jego przewozu nie powinien być dłuższy niż początkowy czas wiązania betonu – 60 min od zakończenia mieszania. Na wielu budowach coraz częściej możemy dostrzec specjalne pompy z rurociągami. Mieszanka betonowa transportowana tego rodzaju „urządzeniem” powinna mieć konsystencję plastyczną lub półciekłą.

Na jaką odległość można transportować mieszankę betonową?

Maksymalna odległość na jaką jest wysyłana mieszanka betonowa nie powinna przekraczać 300 m, natomiast maksymalna wysokość, na którą może być transportowana mieszanka betonowa – to 35 m.Droga mieszanki betonowej transportowanej w ten sposób (w poziomie i pionie) powinna mieć jak najmniej załamań, a wszystkie złącza przewodów powinny być szczelne. Zanim rozpoczniemy pompowanie betonu w ten sposób powinniśmy sprawdzić skład oraz konsystencję mieszanki betonowej. Zanim przystąpimy do je transportu z pomocą pompy, należy wykonać próbne przepompowanie uprzedni zwilżając przewody od środka zaprawą wapienną z dodatkiem niewielkiej ilości cementu. Jeśli podczas transportu betonu zdarzy się przerwa w jego dostawie i będzie ona wynosić więcej niż pół godziny, a także po zakończeniu prac, należy przepłukać wszystkie przewody wodą pod ciśnieniem w innym przypadku resztki betonu zaschną w przewodach, co spowoduje, że nie będą się nadawać się do ponownego użycia.

Zobacz także: 7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Zobacz także: Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

Zobacz także: Pucolany – co to takiego?

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...