Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

dom, budynek, ogród Fot. Fotolia / Fotolia
Wniosek o wydanie warunków zabudowy jest jednym z dokumentów, które musimy złożyć w urzędzie chcąc rozpocząć proces budowlany. Podpowiadamy, jak go wypełnić.

Skąd wziąć formularz o wydanie warunków zabudowy?

Wniosek należy pobrać w pobliskim urzędzie gminy miasta, w którym mieszkamy. Wniosek można pobrać też ze strony internetowej urzędu. Choć poszczególne wnioski z różnych stron internetowych, na pierwszy rzut oka, mogą nieco różnić się nieco między sobą, nie powinniśmy się tym przejmować ponieważ zawsze zawierają te same dane.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Jak wypełnić formularz o wydanie warunków zabudowy?

Wypełniając wniosek, już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, jak będzie wyglądała budowa. We wniosku musimy podać informacje na temat tego jak będzie zagospodarowana działka, czyli:

Rodzaj inwestycji – czy planujemy budowę nowego domu od podstaw, czy może rozbudowę już istniejącego budynku.

Lokalizacja – we wniosku będziemy musieli podać dokładny adres działki, na której będzie odbywać się budowa. Potrzebny będzie też numer ewidencyjny działki. Jeśli go nie znamy, uzyskamy go w urzędzie gminy w wydziale geodezji.

Zagospodarowanie terenu – w tej części musimy zawrzeć informacje o rodzaju inwestycji. Informacje o usytuowaniu budynku na działce, liczbie jego kondygnacji, rodzaju dachu (dwuspadowy, wielospadowy) oraz to, czy w budynku będzie garaż.   

Informacja na temat działki – we wniosku musimy podać informacje jakie wymiary ma działka, ponadto podajemy też powierzchnię zabudowy budynku oraz liczbę miejsc parkingowych (jeśli występują). Podając wymiary działki warto jest podzielić działkę na: zabudowę budynku, część zieloną i dojazd i podać ich powierzchnię w liczbach. Musimy podać też orientacyjną powierzchnię użytkową oraz całkowitą budynku, a także jego kubaturę oraz wysokość.

Woda – we wniosku powinna znaleźć się informacja, czy woda dostarczana do budynku będzie pochodzić ze studni, czy z wodociągu.

Ogrzewanie – określmy, w jaki sposób budynek będzie ogrzewany. Czy będzie to ogrzewanie na gaz, z sieci, na olej opałowy czy inne?

Odprowadzanie ścieków – w jaki sposób planujemy odprowadzać ścieki z budynku, czy za pomocą przydomowej oczyszczalni ścieków, szamba czy kanalizacji.

Usuwanie odpadów –  czyli tzw. śmieci. W jaki sposób planujemy się ich pozbywać. Czy będzie to: pojemnik na śmieci okresowo opróżniamy firmę zajmująca się wywozem śmieci, czy może jakieś inne rozwiązanie.

Media takie jak woda, prąd i gaz – w jaki sposób będą doprowadzone.

Dostęp do drogi publicznej – we wniosku powinniśmy podać nazwę ulicy, numer drogi  z której można wjechać na działkę.

Zobacz także:  Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku

Do wypełnionego wniosku musimy dołączyć:
– dwie kopie mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000 obejmujące działkę oraz jej otoczenie w odległości trzykrotnej szerokości frontu działki
– na załączonych mapach należy zaznaczyć kolorem czerwonym granice naszej działki, na której będziemy prowadzić inwestycję
–  ponadto na jednej z map należy zaznaczyć miejsce usytuowania budynku i innych planowanych obiektów
– niektóre urzędy mogą wymagać od nas szczegółowych opisów projektowanych budynków a także wstępną koncepcja architektoniczną

Skąd wziąć mapę?

Mapę możemy uzyskać w powiatowym ośrodku geodezji i kartografii.

jz

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...