Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?

Małgorzata Simla
rozwiń więcej
Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. Konsekwencje złego wyboru będą ciągnąć się za nami przez długie lata. Kupując działkę, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: lokalizacja, wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie sprawdzić teren, który nas interesuje.

Najważniejsza jest przemyślana decyzja

Aby cieszyć się wymarzonym domem, trzeba najpierw mądrze wybrać działkę. Powinniśmy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, aby wybudować dom, który doskonale spełni potrzeby i oczekiwania naszej rodziny. Pierwszą sprawą przed zakupem konkretnej działki jest obejrzenie jej księgi wieczystej, która znajduje się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Przeglądanie ksiąg jest bezpłatne. Od niedawna są one dostępne również w Internecie, można je znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości – radzi arch. Małgorzata Simla.

Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?

Co należy sprawdzić w księdze wieczystej?

a) kto jest właścicielem nieruchomości?
b) czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?
c) czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?

Wizyta w urzędzie

Kolejnym krokiem przed zakupem działki jest wizyta w Urzędzie Gminy, gdzie należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który precyzyjnie określa warunki zabudowy dla konkretnej działki (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie). Jeśli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W Urzędzie Gminy należy dowiedzieć się, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dobrze jest sprawdzić, jaka jest jej powierzchnia oraz kształt, a także, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona. Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji, czy wysokość budynku – mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją – dodaje arch. Małgorzata Simla.

Ukształtowanie i lokalizacja działki

Ważna jest również analiza konfiguracji terenu, a także, jakie jest usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej. Powinniśmy sprawdzić rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności. Mapy geodezyjne, dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji Urzędów Gmin są lekturą obowiązkową. W niektórych rejonach Polski dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nasza przyszła budowa nie będzie kolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody – wyjaśnia arch. Małgorzata Simla.

Zobacz także: Kupno działki pod zabudowę – na co zwrócić uwagę?

Uzbrojenie terenu

To, że działka jest pięknie położona i cieszy oko bajkowym krajobrazem nie znaczy, że idealnie nadaje się pod budowę. Aby boleśnie nie rozczarowała podczas procesu inwestycji, należy wcześniej ustalić istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna).Ważne też, aby rozważyć kwestię dogodnego, utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej. Przed zakupem działki koniecznie trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu - czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne), powodujące wykluczenie części gruntu – podpowiada arch. Małgorzata Simla.

Należy pamiętać, że na komfort zamieszkania w znacznym stopniu wpływa otoczenie, dlatego dobrze jest dowiedzieć się, czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma zlokalizowanych działalności i funkcji mogących niekorzystnie wpływać na przyszły komfort użytkowania domu (hałaśliwe sąsiedztwo, droga szybkiego ruchu, fabryka emitująca przykre zapachy itp.). Przed zakupem działki należy rozważyć wszystkie istotne czynniki, w tym wady i zalety konkretnej lokalizacji. Przemyślany wybór pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i problemów podczas budowy wymarzonego domu.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...