Dlaczego farba na elewacji się łuszczy?

Krzysztof Kowalski
rozwiń więcej

Powody łuszczenia się farby zależne są od czasu, który minął od pomalowania elewacji. Jeśli farba łuszczy się zaraz po pomalowaniu, to błędy popełniliśmy już przed malowaniem i w trakcie malowania. Natomiast jeśli farba na naszej elewacji złuszczyła się po długim czasie, przyczyną może być wilgoć, wysoka zmienność temperatur czy wysokie nasłonecznienie.

Złuszczona farba na elewacji szpeci nasz dom, mówi o tym, że dom jest zaniedbany i zniszczony. Najczęściej farba łuszczy się zaraz po malowaniu, co może być irytujące, ponieważ właśnie przeprowadziliśmy remont, a nie uzyskaliśmy pozytywnego efektu. Rola farby na elewacji to nie tylko względy estetyczne, lecz także ochronne. Farba chroni elewację w pewnym stopniu przed wilgocią oraz zapewnia jej czystość. Kiedy farba się łuszczy jest to niemożliwe. Dlatego też przed malowaniem warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy, by później nie musieć malować elewacji od nowa czy usuwać starej złuszczonej warstwy.

Przyczyny łuszczenia się farby zaraz po pomalowaniu

Łuszczenie się farby na elewacji może wystąpić już w czasie malowania albo po niedługo po malowaniu. Zwykle jest to nasza wina, choć zdarza się, że farba – mimo deklarowanej jakości – wcale takiej nie posiada. Żeby ustrzec się przed słabą farbą, najlepiej spytać się fachowców (wykonawców, sprzedawców) bądź znajomych (jakie farby stosowali, a jakie odradzają). Farba musi być wybrana do malowanego podłoża. Musi być także nowa i odpowiednio wymieszana.

Farba, na którą się decydujemy, musi być ściśle dopasowana do powierzchni, którą będziemy malować. Każde jej niedopasowanie może spowodować szybsze złuszczenie się farby.Zbyt szybkie malowanie kolejnych warstw farb także może być przyczyną łuszczenia, dlatego należy sprawdzić, po jakim czasie można nałożyć kolejne warstwy. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne. Najczęściej właśnie ten aspekt jest pomijany, co powoduje późniejsze łuszczenie się farby. Podłoże przed malowaniem należy odpylić, odtłuścić (w razie konieczności) i co najważniejsze odpowiednio zagruntować. Pyły i tłuszcze powodują mniejszą przyczepność farby do podłoża. Aby ją polepszyć, należy umyć podłoże wodą ze środkami czyszczącymi, poczekać aż wyschnie, po czym zagruntować podłoże i ponownie zostawić, by wyschła. 

Jeśli chcemy odnowić elewacje z łuszczącą się farbą, należy usunąć wszelkie złuszczenia oraz sprawdzić stan pozostałej farby. W tym celu nacinamy farbę ostrym nożykiem, po czym przyklejamy szeroką taśmę samoprzylepną na powstałą kratownicę. Następnie odrywamy taśmę i obserwujemy ilość oderwanych kwadracików. Im jest ich więcej, tym podłoże jest słabsze. Przy bardzo słabym należy usunąć całą farbę. Jeśli kwadracików będzie kilka należy dobrze oczyścić i zagruntować podłoże.
Malowanie nowego podłoża należy rozpocząć po jego wyschnięciu, np. dla tynków tradycyjnych malowanie możemy rozpocząć 30 dni po ich ułożeniu.

Przyczyny łuszczenia się farby po dłuższym czasie

Farba na elewacji po długim czasie może ulec złuszczeniu przez działanie warunków atmosferycznych. Duże nasłonecznienie, spore różnice temperatur, opady i wilgoć są głównymi wrogami farb. Dlatego należy wybierać farby dobrej jakości, by maksymalnie wydłużyć czas jej trwałości.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...