Budynki przyszłości

Schüco
rozwiń więcej
Budynek biurowy Cristal Park Warszawa fot. Schüco / Schüco / Schüco
Pogłębiające się zmiany klimatyczne i zmniejszające się zasoby naturalne sprawiają, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które będą pozytywnie wpływać na środowisko. W ten trend wpisuje się również zróżnicowane budownictwo, opierające się na konstruowaniu budynków o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W tym celu stworzono program Energy2, czyli „oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”, a jego założenia z powodzeniem realizuje firma Schüco.

Jesteśmy świadkami przełomu w myśleniu o budynku. Ale to dopiero początek. Znowelizowana Dyrektywa EPBD, sprawia, że po 2020 roku będą tworzone budynki właściwie o zerowym zapotrzebowaniu na energię. Firma Schüco już w tej chwili projektuje energooszczędne powłoki budynków, tym samym biorąc pod uwagę aspekty środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.

Obecnie budynki zwiększają globalną emisję dwutlenku węgla nawet o ponad 40%. W przyszłości jednak mogą pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł, a do tego będą ją magazynować. Będzie to możliwe dzięki izolacji cieplnej, automatyzacji budynku i zoptymalizowanym rozwiązaniom solarnym.

Zobacz także: Domy z dachem wielospadowym

Futurystyczne plany

Firma Schüco postawiła sobie za cel realizowanie założeń projektu „Energy² – oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”. Aby było to możliwe podjęli współpracę z partnerami w ponad 75 krajach, dzięki temu mają wpływ na jakość budownictwa na całym świecie. Założenia te realizują zarówno w budownictwie komercyjnym, jak i mieszkaniowym. Przełomowym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie nowej generacji kolektorów słonecznych w postaci cienkowarstwowych krzemowych modułów ProSol TF, które ponadto mogą spełniać funkcje ochrony przeciwsłonecznej, izolacji cieplnej i akustycznej.

Zobacz także: Zakup materiałów budowlanych przez Internet

Firma Schüco proponuje również kompletne rozwiązania fasad izolowanych cieplnie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują, posiadające certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, systemy fasadowe FW 50+.SI oraz FW 60+.SI (SI, czyli Super Insulation). Daje to możliwość zarządzania energią budynku. Dzieje się tak dzięki zintegrowaniu systemu z ogniwami fotowoltaicznymi, elektrycznie sterowanymi żaluzjami, a także z oknami, które mogą być wyposażone w okucia mechatroniczne Schüco TipTronic. Schüco stosuje też stolarkę aluminiową AWS i niskoenergetyczne okna serii AWS 75 SI.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...