Na jakim fundamencie postawić dom?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
rozwiń więcej
Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu.
Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Podstawowymi kryteriami wyboru fundamentów

• typ domu (piętrowy czy parterowy, podpiwniczony czy nie),
• rodzaj gruntu (mniej lub bardziej spoisty),
• nośność gruntu.

Od czego zacząć?

Wybór fundamentów i posadowienia budynku powinien być poprzedzony analizą dotyczącą panujących warunków geotechnicznych, ukształtowania terenu i rodzaju gruntu, indywidualnych właściwości obiektu budowlanego, a także jego ewentualnym sąsiedztwem z innym budynkiem. Istotną informacją jest również typ posiadanego domu (z piwnicą lub bez).

Typ domu a fundament

Fundamenty domów niepodpiwniczonych umieszczane są poniżej linii przemarzania gruntu. Rzecz wygląda inaczej w domach posiadających piwnice. Wówczas poziom zagłębienia zależny będzie od wysokości piwnicy. W tym przypadku należy również pamiętać o odpowiedniej izolacji fundamentów i ścian piwnicy.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Głębokość przemarzania gruntu różni się w zależności od regionu naszego kraju. Dlatego też na początku należy stwierdzić jaki mamy grunt, aby następnie odpowiednio umiejscowić fundament i instalacje. Podziemne instalacje wodne i kanalizacyjne również należy zakładać głębiej.

Grunt a fundament

Zasadniczą kwestią jest, czy dom będzie budowany na gruntach spoistych, gdyż właśnie one narażone są na powstawanie wysadzin pod wpływem niskiej temperatury.
Kolejną wytyczną, wspomnianą na początku jest nośność gruntu, od której zależy, czy konstrukcja będzie opierać się na fundamentach pośrednich, czy bezpośrednich. Decyzja o budowie na gruntach nienośnych, czyli o obniżonych parametrach nośności obciążeń określonej budowli, wymaga zastosowania specjalnych konstrukcji pośrednich, przenoszących ciężar.

Zobacz także: Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?


Fundamenty pośrednie

Ich użycie wiąże się z rodzajem gruntu. Tego typu fundamenty stosowane są awaryjnie, jeżeli teren charakteryzuje grunt nienośny – np. na torfowisku. Wówczas posadowienie budynku wprost na gruncie wiązałoby się z jego zapadaniem, wilgotnieniem, a w efekcie z niszczeniem. Dlatego też stosowane są elementy pośrednie, jak słupy, studnie betonowe czy pale (bardziej znane pod nazwą fundamenty palowe). Metodę studniarską stosuje się przede wszystkim, gdy nienośny grunt zalega bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi.

Fundamenty bezpośrednie

Jak sama nazwa wskazuje, fundament ma bezpośredni kontakt z gruntem. Metoda ta wciąż należy do najczęściej stosowanych, jednakże może zostać wyparta przez konkurenta z prostej przyczyny - w końcu może braknąć terenów pod budowę z dobrym gruntem. Póki co, można jednak decydować się na ten typ posadowienia.

Najpopularniejszym rodzajem tego typu fundamentu są ławy fundamentowe, które ze względu na swoją uniwersalność są często wybieraną metodą posadowienia budynku. Można je stosować praktycznie na każdym terenie – równym czy górzystym, w domach niepodpiwniczonych oraz zawierających piwnicę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że są dość atrakcyjne cenowo. Oczywiście metoda ta nie jest bez wad. Trzeba liczyć się z koniecznością wykonania drenażu, a także sporym czasem trwania robót – wysychanie zapraw, wiązanie betonu, itp.

Zobacz także: Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

W przypadku fundamentów bezpośrednich typowy fundament budynku składa się z betonowej ławy fundamentowej oraz ścian, które ponadto stanowią ściany piwnic.
Ławy stanowią poszerzenia u spodu ścian fundamentowych, dzięki czemu dochodzi do rozłożenia obciążenia na większą powierzchnię – innymi słowy, zmniejsza się nacisk ścian na grunt. Największą popularnością cieszą się betonowe ławy, wykonywane na placu budowy. Ławy betonowe niezbrojone, wykonuje się gdy mamy do czynienia z dobrze zagęszczonym lub skonsolidowanym gruntem. Jednak w praktyce, zawsze stosuje się zbrojenie niekonstrukcyjne, którego celem jest niedopuszczenie do zniszczenia fundamentu w sytuacjach takich jak powódź czy osunięcie się gruntu.

Można zastosować też ławy żelbetowe (w pełni zbrojone), które stosuje się w przypadku występowania dużych obciążeń. Ściany fundamentowe również mają na celu zmniejszenie nacisku, a ich grubość musi być dostosowana do ścian powyżej poziomu terenu. W zależności od rodzaju domu, stosuje się w nich ocieplenie – w domach niepodpiwniczonych nie ma takiej potrzeby. Ponadto istnieją dwa rodzaje budowy tych ścian: monolityczne oraz murowane z bloczków betonowych, silikonowych, lub pustaków zasypowych.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...