Sufity podwieszane – fakty i mity

Sufit podwieszany. Fot. Rockfon / Rockfon
Sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, a w związku z tym pojawia się coraz więcej pytań z nimi związanych. Czy sufity podwieszane mają wpływ na akustykę pomieszczeń, czy zatrzymują ciepło? Na te i inne pytania odpowiada Andrzej Skrzypczak – ekspert z firmy Rockfon.

Czy sufity podwieszane można stosować w domach?

TAK: Obecnie sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na tworzenie niestandardowych aranżacji. Rosnącą popularnością cieszą się np. rozwiązania wyspowe, które można instalować w różnych kombinacjach. Płyty sufitowe warto montować również, gdy zależy nam na poprawie warunków akustycznych np. w pokojach, w których jest sprzęt muzyczny.

Zobacz także: Jakie zastosowania może mieć podwieszany sufit?

Czy dzięki sufitowi podwieszanemu możemy obniżyć rachunki?

TAK: Montaż sufitu podwieszanego jest jednoznaczny z obniżeniem wysokości stropu, co sprawia, że kubatura pomieszczenia maleje, więc do ogrzania go zużywamy mniej energii. Sufity z wełny mineralnej posiadają bardzo dobre parametry termiczne, dzięki czemu mogą być stosowane także jako izolacja cieplna, np. w garażach podziemnych, budynkach z nieogrzewanymi piwnicami czy budynkach o płaskich dachach. W dodatku jeśli są białe, odbijają światło (nawet do 85%), co z kolei pozwala ograniczyć korzystanie ze źródeł sztucznego światła i w efekcie prowadzi do zmniejszenia rachunków za elektryczność.

Zobacz także: Jak zamontować sufit podwieszany?

Czy płyty sufitowe odkształcają się pod wpływem wilgoci

NIE: W pomieszczeniach wilgotnych, np. łazienkach, stosuje się dedykowane płyty, które nie absorbują wilgoci, dlatego nie wpływa ona negatywnie na ich kształt ani strukturę. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza te, wykonane z wełny mineralnej, która jest materiałem trudnozwilżalnym.

Czy płyty sufitowe pochłaniają dźwięki?

TAK: Sufity podwieszane z wełny mineralnej mają właściwości dźwiękochłonne, co oznacza, że padające na nie fale dźwiękowe zostają pochłonięte. Dzięki temu w pomieszczeniu minimalizowany jest efekt pogłosu.

Zobacz także: Sufit podwieszany a izolacja akustyczna

Czy płyty sufitowe można czyścić samodzielnie?

TAK: Na rynku funkcjonują co prawda profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem, jednak realizują one zlecenia dla biur – głównie o dużych powierzchniach. Płyty możemy czyścić samodzielnie. Najbezpieczniejszym i ogólnoprzyjętym rozwiązaniem jest odkurzanie ich za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Pozwala to usuwać kurz i inne osady bez ryzyka zadrapania czy uszkodzenia sufitu, natomiast płyty stosowane w wilgotnych pomieszczeniach możemy myć gąbką z wodą.

Zobacz także: Jak czyścić sufity podwieszane?

Czy sufit podwieszany jest łatwy w montażu?

TAK: Trudność instalacji uzależniona jest od systemu montażowego, na który się zdecydujemy, jednak producenci dokładają wszelkich starań, by maksymalnie uprościć ten proces. Składa się on zaledwie z kilku kroków i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co przekłada się również na koszt montażu. Płyty sufitowe z wełny mineralnej są lekkie, łatwe w przycinaniu, nie kruszą się i nie wytwarzają uciążliwego pyłu, dlatego są przyjazne dla instalatorów.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...