Czy bezpieczny kredyt może wypierać z rynku inne kredyty?

Czy bezpieczny kredyt ma konkurencję? / shutterstock

"Bezpieczny kredyt" może wypierać inne typy kredytów ze względu na rządową subwencję - ocenia NBP. W latach 2023-2027 r. gospodarstwa domowe mogą dostać do ok. 50 mld zł subwencji na kredyty mieszkaniowe.

Bezpieczny kredyt – subwencje liczone w miliardach

Bank centralny opublikował w środę czerwcową edycję "Raportu o stabilności systemu finansowego". Dokument zawiera m.in. rekomendacje, których realizacja - w opinii NBP - będzie sprzyjać utrzymaniu stabilności polskiego systemu finansowego.

"Ze względu na program +Bezpieczny kredyt 2 proc.+, możliwe jest udzielenie gospodarstwom domowym w latach 2023-2027 r. do ok. 50 mld (zł - PAP) subwencjonowanych kredytów na cele mieszkaniowe" - przekazał NBP.

Czy bezpieczny kredyt zabierze rynek zwykłym kredytom? 

Jak dodano, "kredyty te mogą wypierać inne typy kredytów ze względu na subwencję zapewnioną przez program rządowy". "Stanowić to może dodatkowy czynnik ryzyka dla podaży kredytu dla przedsiębiorstw" - ocenia bank centralny.

W ocenie NBP, "utrzymująca się niepewność w otoczeniu gospodarczym, przewidywane w najbliższych kwartałach niskie tempo wzrostu PKB, nadal relatywnie wysokie stopy procentowe nie będą sprzyjały rozwojowi akcji kredytowej". Jak dodano, na dynamikę kredytów mieszkaniowych będzie oddziaływało wiele czynników o różnych kierunkach i sile wpływu.

Czy bezpieczny kredyt zahamuje spadek popytu na kredyty hipoteczne? 

"Czynnikami ograniczającymi dalszy spadek popytu na kredyt ze strony gospodarstw domowych będzie zwiększona, w efekcie zmiany zaleceń UKNF, zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców oraz zapowiadane przez rząd RP wejście w życie programu +Bezpieczny kredyt 2 proc.+" - wskazano.

W ocenie NBP warunki programu wydają się atrakcyjne dla potencjalnych kredytobiorców i mogą zwiększyć popyt na kredyt.

"Niemniej jednak perspektywy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych nadal nie są korzystne. Koszty utrzymania nadal będą rosły, chociaż prawdopodobnie mniej dynamicznie niż do tej pory. Przewidywany jest spadek liczby pracujących w gospodarce oraz wzrost wynagrodzeń jedynie nieznacznie przewyższający poziom inflacji" - prognozuje bank centralny.

Niestabilne warunki gospodarcze nie sprzyjają kredytom hipotecznym 

Według NBP niepewność sytuacji geopolitycznej może nadal być duża. "Czynniki te będą negatywnie wpływać na podejmowanie decyzji o zadłużaniu się, szczególnie na dłuższe okresy. Statystycznie osłabiająco na dynamikę kredytu mieszkaniowego będą prawdopodobnie nadal wpływały nadpłaty kredytów pochodzące ze środków uwolnionych dzięki wakacjom kredytowym oraz przewalutowania kredytów w efekcie zawierania ugód między bankami a klientami" - wskazano.

Najważniejsze założenia bezpiecznego kredytu 

Zgodnie z ustawą (czeka na publikację w Dzienniku Ustaw) „bezpieczny kredyt” z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca. 

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...