Powierzchnia biurowa w Polsce – sytuacja na koniec listopada 2021

Powierzchnia biurowa w Polsce – sytuacja na koniec listopada 2021 / shutterstock
Sytuacja na biurowym rynku nieruchomości nie wróciła do trendów sprzed pandemii COVID-19. Obecna sytuacja epidemiologiczna i kolejna mutacja wirusa nie wskazują na jej koniec. Nie dziwi więc, że uczestniczy rynku biurowego pochodzą do niego z dużą ostrożnością. Jak wyglądała na nim sytuacja na koniec listopada 2021 r.? Ile przybyło nowej powierzchni i ile wyniósł wskaźnik pustostanów w stolicy?

Powierzchnia biurowa w Polsce – ile wyniosła?

Na koniec listopada 2021 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Polsce wyniosły 13,36 mln m kw. W budowie pozostawało kolejne 1,25 mln m kw. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu REDD Real Estate Digital Data, dostawcy danych o rynku nieruchomości komercyjnych.

- W listopadzie odnotowaliśmy delikatny wzrost wolnej powierzchni dostępnej do wynajęcia w całym kraju. Wolna powierzchnia w obiektach w budowie wyniosła ponad 834 tys. m kw. Wzrosła także liczba wolnej powierzchni w istniejących obiektach i wyniosła 2,16 mln mkw. – zauważa Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD .

Powierzchnia biurowa w Warszawie – sytuacja na stołecznym rynku biurowym  

Łączna powierzchnia biurowa w Warszawie na koniec listopada 2021 r. wyniosła blisko 7 mln m kw., przy czym powierzchnia dostępna to 900 tys. m kw. W budowie pozostawało zaś 454 tys. m kw.

- Dzieląc warszawskie obiekty biurowe na klasy, widzimy ciekawe liczby. 4,98 mln m kw. stołecznej powierzchni biurowej znajduje się w budynkach klasy A, ponad 2 mln m kw. to powierzchnia klasy B. Co ciekawe w listopadzie zasoby powierzchni klasy B spadły o ponad 13 tys. m kw. Niezmienna zostaje liczba klasy C. To ponad 80 tys. m kw. – wylicza Piotr Smagała.

Współczynnik pustostanów w Warszawie we wskazanym czasie wzrósł  do poziomu 13,08 proc., co jest skutkiem wysokiego poziomu nowej podaży w stosunku do popytu notowanego od początku pandemii.

Średni czynsz w Warszawie wzrósł do 13,89 euro/ miesiąc. Spadł z kolei stołeczny REDD Index, czyli liczony w dniach wskaźnik średniego czasu potrzebnego na wynajęcie powierzchni biurowej. W stolicy obecnie wynosi on wynosi 360 dni.

Nieruchomości
Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

pokaż więcej
Proszę czekać...