Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich najwięcej?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich na więcej? / Shutterstock

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

Jak dużo lokali o powierzchni ponad 100 mkw. 

Apartamenty powyżej 100 mkw. to ciekawy segment rynku pierwotnego mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili mu się przyjrzeć odrobinę bliżej. 

Na wstępie warto sprawdzić, jaką część całej podaży nowych mieszkań stanowią lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 100 mkw. Udział największych mieszkań w całej ofercie deweloperów według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl z września br. wynosił: 

  • Bydgoszcz - 2,8%
  • Katowice - 4,7%
  • Kraków - 2,2%
  • Lublin - 0,8%
  • Łódź - 1,3%
  • Poznań - 2,9%
  • Szczecin - 1,2%
  • Trójmiasto - 2,6%
  • Warszawa - 2,8%
  • Wrocław - 2,3%

Katowice mają ich najwięcej, Lublin najmniej. Wynik dotyczący Katowic może wydawać się nieco zaskakujący. Dokładniejsza analiza danych wskazuje, że w stolicy Górnego Śląska deweloperzy oferują całkiem sporo lokali liczących 100 mkw. - 120 mkw. (3,3% całej podaży). Pod względem łącznej liczby dostępnych lokali o powierzchni ponad 100 mkw. przoduje jednak oczywiście Warszawa (prawie 400 ofert deweloperów we wrześniu 2024 r.). 

Cena za metr kwadratowy

Warto przyjrzeć się też danym dotyczącym średniej ofertowej ceny 1 mkw. nowych lokali liczących sobie ponad 100 mkw. Taka wrześniowa średnia stawka z ofert deweloperów była następująca: 

  • Bydgoszcz - 12 627 zł/mkw.
  • Katowice - 11 633 zł/mkw. 
  • Kraków - 15 705 zł/mkw. 
  • Lublin  - 11 297 zł/mkw. 
  • Łódź - 12 181 zł/mkw.
  • Poznań - 14 792 zł/mkw.
  • Szczecin - 13 069 zł/mkw. 
  • Trójmiasto - 17 814 zł/mkw.
  • Warszawa - 20 997 zł/mkw. 
  • Wrocław - 14 072 zł/mkw.

Największą dodatnią różnicę prezentowanych cen 1 mkw. względem średnich stawek z całego rynku widzimy w przypadku Bydgoszczy (+23%), Warszawy (+18%) oraz Trójmiasta (+15%). Ciekawa sytuacja dotyczy Katowic, Krakowa i Wrocławia, gdzie oferta największych lokali była we wrześniu br. wyraźnie tańsza od średniej obliczonej dla całego rynku pierwotnego. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich na więcej?
14 paź 2024

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem
10 paź 2024

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?
10 paź 2024

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?
09 paź 2024

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?
02 paź 2024

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.
02 paź 2024

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
01 paź 2024

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości
30 wrz 2024

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?
30 wrz 2024

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?
27 wrz 2024

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...