Polki szybciej wyprowadzają się od rodziców niż Polacy. Podobnie jest w całej Europie

Polki szybciej wyprowadzają się od rodziców niż Polacy. Dlaczego? / HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Z danych Eurostatu wynika, że statystyczna Polka wyprowadza się od rodziców mając niecałe 28 lat. Polakom (mężczyznom) takie usamodzielnienie "na swoim" zajmuje ponad dwa lata dłużej. Ale okazuje się, że nie jest to tylko polska specyfika. To prawidłowość obserwowana w całej Europie. 

Polki bardziej samodzielne niż Polacy

Polki o ponad dwa lata wcześniej idą na swoje – wnika z danych Eurostatu. Statystyczna kobieta wyprowadza się bowiem z domu rodzinnego przed 28 urodzinami. Panowie robią to przeciętnie na chwilę przed 30-tką. Tak przynajmniej sugerują najświeższe dostępne dane. Nowe powoli są już publikowane, ale wciąż brakuje konkretnych liczb dla Polski. Mamy jednak duże szanse na to, że przeciętny wiek wyprowadzki w 2023 roku spadł ze względu na dużą skalę zakupów mieszkań przez młode osoby korzystające z programu dopłat do kredytów.

Wszystkie Europejki wyprowadzają się szybciej

To, że panie zakładają własne gospodarstwo domowe wcześniej niż panowie jest powszechne. Dzieje się tak we wszystkich krajach Europejskich. Na południu – we Włoszech, Grecji, Bułgarii czy Chorwacji wyprowadzka z domu rodzinnego zajmuje więcej czasu niż w Polsce, a dysproporcja pomiędzy wiekiem wyprowadzki kobiet i mężczyzn bywa nawet dwukrotnie większa niż nad Wisłą. Z drugiej strony wcześnie dzieci opuszczają dom rodzinny w Skandynawii. Tam jednak też kobiety decydują się na taki krok szybciej niż mężczyźni. Na przykład statystyczna Szwedka idzie na swoje chwilę po 21. urodzinach, a panowie czekają niemal do 22. urodzin.

Większa samodzielność mimo niższych zarobków

Warto podkreślić, że decyzja o wcześniejszym usamodzielnieniu się podejmowana jest przez Polki pomimo często niższych zarobków. Dane Eurostatu sugerują bowiem, że w 2022 roku średni dochód mężczyzny w wieku od 25 do 49 lat zatrudnionego na pełen etat wynosił prawie 49,5 tys. zł rocznie. W przypadku kobiet było to o ponad 700 złotych mniej. Oczywiście średnia płaca nie jest idealnym wskaźnikiem, który pozwoliłby porównywać faktyczną różnicę pomiędzy kobietami i mężczyznami. Aby było to możliwe, musielibyśmy porównywać osoby o co najmniej porównywalnym doświadczeniu i kwalifikacjach, które wykonują taką samą pracę, a to wcale nie jest takie proste. Europejski urząd próbuje jednak i na tak postawione pytanie odpowiedzieć sugerując, że kobiety zarabiają przeciętnie o około 7% mniej niż mężczyźni. GUS lukę płacową oszacował natomiast w październiku 2020 roku na 4,8%. 

Chudsze portfele mogą zmuszać panie do zakupu mniejszych lokali lub częstszego korzystania z najmu. Dane Eurostatu sugerują ponadto, że Panie częściej mierzą się z problemami finansowymi. Mimo tego kobiety są bardziej zadowolone ze swojego życia czerpiąc z niego więcej satysfakcji niż mężczyźni – wynika ze statystyk europejskiego urzędu. 

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

pokaż więcej
Proszę czekać...