Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha?

Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha? / Shutterstock

Zgodnie ze znowelizowaną uchwałą antysmogową od 1 października 2023 r. na terenie m.st. Warszawy obowiązuje zakaz palenia węglem. Dodatkowo wprowadzony został zakaz instalacji kotłów na węgiel w nowych domach, które będą podłączone do ogrzewania miejskiego. Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary oraz mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. W jakie urządzenia grzewcze najlepiej inwestować w obliczu tych zmian? 

Nie tylko Warszawa zakazała palenia węglem

Głównym celem inicjatywy rządowej jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Warszawa nie jest pierwszym miastem, które wprowadza takie restrykcje. Ten sam zakaz obowiązuje w Krakowie od 4 lat. Według badań, dzięki likwidacji nieefektywnych kotłów starego typu znacznie poprawiła się jakość powietrza. Dobra informacja jest taka, że mieszkańcy stolicy wciąż mogą ubiegać się o dofinansowanie z Urzędu Miasta w wysokości 70% kosztów swojej inwestycji. 

Co zamiast węglowego kopciucha? 

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację węglowego kopciucha, mogą również otrzymać środki na inne odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. 

Dofinansowanie z warszawskiego programu wsparcia pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. Program działa nielimitowanie aż do momentu zastąpienia wszystkich „kopciuchów”. Wyżej wspomniane dotacje można połączyć z programem „Czyste powietrze”. O dofinansowanie starać mogą się właściciele oraz współwłaściciele budynków jednorodzinnych.

 - Wybierając kocioł na pelet zwróćmy uwagę, aby nie posiadał on rusztu awaryjnego, przedpaleniska oraz możliwości ich zamontowania, jeżeli chcemy uzyskać pozytywne rozpatrzenie dotacji oraz palić ekologicznie - zaznacza dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. 

Dozwolone piece, kotły i kominki na biopaliwa stałe

Dopuszczone do użytku będą piece, kotły i kominki na biopaliwa stałe, ponieważ spełniają one wymogi dotyczące wysokości emisji oraz ekoprojektu. Powoli wprowadzają się one już na stałe do większości europejskich domów i uważane są za przyszłość energetyczną.

Dla mieszkańców stolicy to idealny moment na wymianę starego pieca na kocioł na biomasę

- To dobry wybór na ekologiczne i ekonomiczne ogrzanie domu w zimę – przyjmuje się, że w procesie spalania biomasy bilans CO2 jest zerowy, ponieważ tyle się go emituje do atmosfery, ile rośliny pobierają w procesie fotosyntezy. Kolejna wartość przemawiająca za stosowaniem biomasy to zmniejszona ilośc popiołów pozostająca po procesie spalania. Co więcej przy wymianie starego pieca na nowoczesny kocioł na pelet lub zrębke drzewną, przeróbka instalacji nie jest aż tak bolesna, jak przy montażu zupełnie nowej instalacji do pompy ciepła. Warto skontaktować się z lokalnym producentem, który dobierze odpowiednie urządzenie w zależności od kubatury domu oraz tego, w jakiej technologii jest on wykonany. Polskie firmy zapewniają dostęp do serwisu oraz części zamiennych, dlatego warto na nie zwrócić szczególną uwagę - mówi dr Nocoń.

Biomasa, czyli pozostałości tartaczne to jedno z najtańszych i najłatwiej dostępnych u nas paliw. W Polsce w ubiegłym roku wyprodukowano prawie dwa miliony tony peletu.

W czwartek, 12 października odbędzie się spotkanie organizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, które ma dotyczyć aktualizacji programu ochrony powietrza dla całego województwa. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE będzie w nim uczestniczyć chcąc przekonać do zmiany zapisów o braku możliwości korzystania z kotłów na biomasę w nowych budynkach, jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej.

 - Uważam, iż Beneficjenci nie powinni mieć jednostronnie narzucanych reguł z zewnątrz. Wybór źródła ciepła powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela nieruchomości. Różnorodność źródeł ciepła może się przyczynić do bardziej zrównoważonego i elastycznego systemu energetycznego. Umożliwi to rozproszenie ryzyka związanego z jednym źródłem i poprawi bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczu prezes IGU OZE. 

***

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE zrzesza ponad 100 firm produkujących oraz dystrybuujących urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Izba zajmuje się przygotowywaniem projektów i aktów prawnych w zakresie funkcjonowania polskiej branży OZE i ochrony środowiska, współpracuje z organami władzy i administracji państwowej, a także promuje polski przemysł, rzemiosło i usługi w na rynku krajowym oraz na arenie międzynarodowej. Jednym z głównych celów izby jest opiniowanie aktów prawnych dotyczących branży, monitorowanie procesu ich wdrażania i funkcjonowania oraz przedstawianie tych ocen wraz z ewentualnymi propozycjami zmian właściwym organom władzy publicznej. Władze izby dbają o kształtowanie, upowszechnianie oraz promowanie zasad uczciwości w działalności gospodarczej, w szczególności opracowywanie procedur kontrolnych dla urządzeń OZE.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...