Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?

Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić? / Domoferty.pl
Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.

Zakup apartamentu nad morzem: w pojedynkę czy w asyście pośrednika?

Potrzeba posiadania nieruchomości nad morzem powstaje w różnych okolicznościach. Niekiedy klienci decydują się na inwestycję, gdyż chcą zabezpieczyć się na przyszłość. W tym przypadku apartament jest przeznaczony na wynajem terminowy i zarabia przez cały rok.

Niekiedy nieruchomość nad morzem ma być odskocznią od codzienności klientów. Odnajdują w niej schronienie z dala od miejskiego zgiełku i obowiązków zawodowych. Staje się inwestycją, która kojarzy się z relaksem.

- Wśród inwestorów znajdą się też osoby, które łączą wymienione wyżej aspekty. Zakupują nieruchomość nad morzem na własne potrzeby i zarabiają na niej. By apartament spełniał oczekiwania, warto uwzględnić kilka aspektów. Dobry pośrednik zawsze zwróci na nie uwagę. W pojedynkę to znacznie trudniejsze - zaznacza Łukasz Rosiak,Łukasza Rosiaka – eksperta ds. nieruchomości z portalu domoferty.pl.

Błędy techniczne podczas zakupu nieruchomości nad morzem

Zacznijmy od LOKALIZACJI. To pierwszy aspekt, który wymienił nasz specjalista. Polska linia brzegowa ma długość 770 km. Na każdym odcinku znajdują się mniej lub bardziej popularne miejscowości nadmorskie. To, gdzie stoi wybrany apartament ma kluczowe znaczenie. Wiele miejscowości nadmorskich „umiera” po sezonie. Gdy nie ma w nich turystów, stają się cichymi miasteczkami.

Lokalizacja to także odległość od morza. Pamiętaj, że nie każdy apartament nad morzem posiada widok na Bałtyk. A to element bardzo istotny dla wielu turystów.

Nim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, zweryfikuj jej STAN PRAWNY. By uniknąć stresujących i kosztownych problemów, warto przyjrzeć się hipotece, służebności lokalu, a także sprawdzić czy nieruchomość nie jest obciążona długiem komorniczym. Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, zweryfikuj właściciela.

Uruchom swoją czujność przy inwestycji w lokal z rynku pierwotnego. Dokładnie przeanalizuj UMOWĘ ZAKUPU od dewelopera. Co nie powinno się w niej znaleźć? Zapis, który utrudni Ci sprzedaż nieruchomości w przyszłości.

Pamiętaj, że zakup apartamentu nad morzem to nie wyjście do galerii handlowej. Dlatego bardzo ostrożnie traktuj wszelkie OKAZJE. Niska cena nie powinna być jedynym argumentem na „tak”.

Zakup apartamentu nad morzem - myśl jak turysta

W trakcie zakupu nieruchomości nadmorskiej myśl jak… turysta. Zadbaj o swój komfort, którego nie ograniczy sezon wakacyjny. Wśród kwestii, które warto wziąć pod uwagę jest GARAŻ lub MIEJSCE PARKINGOWE. Bez nich pozostawienie auta może okazać się prawdziwym wyzwaniem.

Komfortowy apartament nadmorski ma dodatkowy „pokój”. Tak nazwaliśmy BALKON lub TARAS, które zachęcają do relaksu bez względu na pogodę za oknem. To aspekt, który warto wziąć pod uwagę zwłaszcza, jeżeli nieruchomość ma widok na Bałtyk.

Niektórzy turyści lubią aktywny wypoczynek. Jednak mało który wymieni w tym miejscu wspinaczkę po schodach. Dlatego najlepiej, by Twoja nadmorska nieruchomość była wyposażona w WINDĘ. To bardzo istotne zwłaszcza dla seniorów i rodzin z małymi dziećmi.

Inwestuj w nieruchomość nad morzem bez dodatkowych kosztów

Inwestycja nie może być skarbonką bez dna. Stanie się tak, jeżeli nie zwrócisz uwagi na aspekty związane z OPŁATAMI. Deweloperzy prześcigają się w pomysłach. Tworzą nieruchomości, które oferują coś więcej niż widok na Bałtyk. Jeżeli wśród propozycji pojawią się dostęp np. do tężni, siłowni czy basenu, wzrosną koszty odprowadzane miesięcznie do wspólnoty.

Dodatkowo, jeżeli rozglądasz się za opiekunem nieruchomości, postaw na sprawdzoną firmę. Dobry OPERATOR robi różnicę: wynajmie z korzyścią dla obu stron. Mamy dość niepewne czasy na rynku mieszkaniowym. Dlatego ostatni aspekt, na który warto zwrócić uwagę brzmi: ETAP. Dobrze zastanów się, nim podpiszesz umowę zakupu „dołka w ziemi”.

Kołobrzeg liderem inwestorów w nieruchomości nadmorskie

Liczby na rynku nieruchomości zawsze miały ogromne znaczenie. Nie inaczej jest w tej chwili. Stopy procentowe rosną w takim tempie, że sprzedaż nieruchomości mocno wyhamowała. Wynika to z braku zdolności finansowej kredytobiorców.

Tym bardziej, jeżeli zamierzasz inwestować pieniądze, warto wybrać odpowiednią lokalizację. Zgodnie z raportem Google, w pierwszej trójce najchętniej wybieranych destynacji nadmorskich Polaków znajduje się Kołobrzeg. Szybka orientacja na rynku pierwotnym wystarczyła, by przekonać się, że tutejsi deweloperzy oferują ciekawe możliwości. Ceny za metr kwadratowy wahają się w granicach 13 tys. zł/m2, a apartament tuż przy plaży zakupisz już za 16-25 tys. zł/ m2. Warto zainteresować się także opcją wykończenia zakupionej nieruchomości pod klucz. Wprawdzie jej cena za m2 rośnie, ale taka możliwość to spore ułatwienie zwłaszcza dla inwestorów, których od Kołobrzegu dzieli spory dystans.

Zadecyduj czy warto kupować nieruchomość nad morzem w pojedynkę, czy w asyście doświadczonego doradcy. Argumentów do przemyślania masz co najmniej dziesięć.

domoferty.pl
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...