Biura nadal przynoszą zyski

PRESTIGE PR
rozwiń więcej
Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.
Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje. Co wpływa na dobrą kondycję rynku powierzchni biurowych?

Więcej inwestycji w biura

Na rynek nieruchomości biurowych w naszym kraju znaczący wpływ ma sytuacja ekonomiczna na świecie. Kluczowymi inwestorami, podobnie jak najemcami, są bowiem firmy z kapitałem zagranicznym. Według raportu NBP, w 2010 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przeprowadzono transakcje o wartości około 2 miliardów euro. Aż 92,6 proc. z tego przypadło na inwestorów zagranicznych. W ciągu ostatnich dwóch lat udział inwestorów z kapitałem zagranicznym w transakcjach był przeważający i wynosił  72 proc., według obliczeń Agencji Nieruchomości WGN.

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

Badania WGN pokazują, że w 2010 roku suma przeprowadzonych transakcji na rynku komercyjnym była ponad trzykrotnie wyższa niż w 2009 roku. Znaczną zachętą dla inwestorów był spadek cen nieruchomości. W 2011 roku wróciła koniunktura w tym segmencie rynku. Od stycznia do września włącznie, tj. w ciągu 9 miesięcy tego roku, został osiągnięty wynik z 2010 roku. Choć obroty zostały zwiększone, analitycy zauważają, że w bieżącym roku inwestorzy wykazują się większą ostrożnością podczas podejmowania decyzji.

Popyt na biura w optymalnej cenie

Właściciele nieruchomości biurowych nie mogą narzekać na brak popytu na powierzchnie biurowe w największych miastach. Jak podają analizy WGN, w 2010 i na początku 2011 roku, obok firm zagranicznych obecnych wcześniej na polskim rynku, sporą aktywność wykazywały także polskie firmy otwierające placówki w różnych rejonach kraju. Pojawili się też nowi zagraniczni najemcy lokujący swoje przedstawicielstwa w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Poszukiwane były przede wszystkim biura w standardzie klasy A, B+ i B, o powierzchni 50–80 mkw. oraz 300–500 mkw.

W drugim i trzecim kwartale 2011 roku na rynku powierzchni biurowych można było zaobserwować natomiast niewielkie wyhamowanie popytu.

– W ostatnich miesiącach przy wyborze biura coraz większego znaczenia nabiera znów czynnik ekonomiczny. Decydująca staje się wysokość czynszu. Lokalizacja schodzi na drugi plan. Daje się to zauważyć szczególnie w przypadku polskich firm. – twierdzi Andrzej Włodarski, partner w firmie Nuvalu – Poszukiwane są lokale biurowe w dobrym standardzie, ale o niewygórowanych czynszach. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się właśnie takie biura w rejonach, gdzie w zasadzie nie ma do wynajęcia od zaraz powierzchni w dobrym standardzie. Takim przykładem jest realizowany na warszawskiej Pradze przez PBM Południe Development kompleks biurowy Inwestycja Kijowska.

Zobacz także: Rośnie popularność condohoteli


6 nowych biurowców w Warszawie

W Warszawie podaż powoli zwiększa się. W trzecim kwartale tego roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 6 budynków o łącznej powierzchni 60  tys. mkw. Jak podaje Warsaw Research Forum, trzy biurowce oddane zostały w centrum, a trzy pozostałe w południowej części miasta. Obecnie w stolicy do dyspozycji najemców jest 3 565 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego niewynajęte jest tylko 6,7 proc. Dla porównania w Krakowie jest 497,6 tys. mkw., we Wrocławiu 390 tys. mkw., a w Trójmieście 302,5 tys. metrów kwadratowych nowoczesnych biur (dane Cushman&Wakefield).

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

Na stołecznym rynku przybywa powierzchni biurowej. Nie mniej jednak, jak obliczają analitycy Jones Lang LaSalle nowa podaż w 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na warszawski rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowe realizacje to m.in. inwestycje: Mokotów Nova (25 tys. mkw.) i Equator II (21,3 tys. mkw.), Pasaż Lipińskiego (3,5 tys. mkw.), Prosta Tower (5,4 mkw.), Nowy Dom Jabłkowskich (2,8 tys. mkw.), zlokalizowana w Śródmieściu inwestycja Yareal - Mokotowska SQUARE, czy będący na ukończeniu budynek Ufficio Primo.    

O 3% drożej w Europie

Dobre informacje dotyczące rynku inwestycji biurowych płyną też z rynków światowych. Z opublikowanego raportu firmy Cushman & Wakefield Global Office Forecast wynika, że lata 2012–2013 przyniosą stopniowe ożywienie na rynkach nieruchomości biurowych na świecie. Optymistyczne dane dotyczące najmu i ograniczona podaż wpływają na dobrą kondycję rynków nieruchomości biurowych, na których na kolejne dwa lata planowanych bardzo mało nowych inwestycji.

W 2011 r. na rynku nieruchomości biurowych w najważniejszych miastach w Europie najwyższe czynsze wzrosły o 3 proc., ale analitycy przewidują że wzrost stawek czynszu spowolni do mniej niż 1 proc., aby znów przyspieszyć w 2013 r.

Zobacz także: Biura w kamienicach

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...