Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
rozwiń więcej
W perspektywie kolejnych 25 lat można spodziewać się przyśpieszenia rozwoju budownictwa jednorodzinnego.

Liczba ludności oraz jej struktura mają znaczący wpływ na długoterminowe zmiany zachodzące na rynku nieruchomości. Wg statystyk, w ciągu najbliższych 25 lat znacznie zmniejszy się liczba ludności a w roku 2035 będzie nas o 2 mln mniej niż teraz.

W 2035 r. populacja niepracujących, najmłodszych Polaków zmniejszy się o jedną piątą, natomiast liczba ludności w wieku 18–44 lat, a więc największej aktywności zawodowej ulegnie zmniejszeniu o jedną trzecią. W tym samym czasie liczba mieszkańców naszego kraju w wieku emerytalnym zwiększy się o połowę. Co ciekawe w nadchodzących 25 latach, mimo spadku liczby ludności, nastąpi wzrost liczby komórek społecznych. Będzie to wynikiem procesu zwiększania się liczby jedno oraz dwuosobowych gospodarstw domowych.

Zobacz także: Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?

Wskazane procesy demograficzne niewątpliwie spowodują duże zmiany w polskiej gospodarce. Przede wszystkim bardziej potrzebne staną się usługi skierowane do osób starszych, takie jak: opieka medyczna, domy spokojnej starości itp. Zmiany te będą również miały istotny wpływ na rozwój sytuacji na rynku nieruchomości.
Wydaje się, że samo zmniejszanie się liczby ludności nie zahamuje rozwoju rynku mieszkaniowego w naszym kraju, zwłaszcza biorąc pod uwagę zakładany wzrost liczby gospodarstw domowych. Należy pamiętać, że w chwili obecnej w Polsce panuje znaczny deficyt mieszkań, a wraz z postępującym rozwojem gospodarczym, w przyszłości większa część społeczeństwa będzie mogła pozwolić sobie na zakup własnego lokum.

Jako negatywny czynnik wpływający na popyt na nieruchomości mieszkaniowe, może być za to traktowane wspomniane już zmniejszenie liczby osób w wieku 18–44 lat. Trzeba pamiętać, że to właśnie takie osoby pracując napędzają gospodarkę i to głównie one posiadają zdolność finansową wystarczającą do zakupu nieruchomości.
W perspektywie kolejnych 25 lat można z kolei spodziewać się przyśpieszenia rozwoju budownictwa jednorodzinnego. Wniosek taki można wysnuć z jednej strony na podstawie wspomnianego zwiększania się liczby osób w wieku emerytalnym w całej populacji oraz procesu przenoszenia się osób w wieku średnim i starszych na wieś i tereny podmiejskie do domów jednorodzinnych. Większość z nich po zakończeniu pracy zawodowej woli spędzać czas z dala od miejskiego zgiełku, taka sytuacja widoczna jest również w krajach Europie Zachodniej. Poza tym bez wątpienia na zmianę struktury rynku mieszkaniowego wpłynie stopniowe zmniejszenie się liczby osób w przeciętnym gospodarstwie domowym.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

W chwili obecnej największym zainteresowaniem klientów cieszą się lokale mieszkalne z tzw. segmentu popularnego. Są to 2-, i 3- pokojowe mieszkania o średniej wielkości. Fakt, że za 25 lat znaczna część wszystkich gospodarstw domowych będzie się składać z jednej bądź dwóch osób, powinien zmienić tą sytuację. Po pierwsze wydaje się, że lokale składające się z 3 i więcej pomieszczeń będą mniej poszukiwane, niż ma to miejsce obecnie. Z kolei w miarę upływu czasu powinna rosnąć popularność kawalerek.

Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...