Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
Wiosenne wyzwania finansowe Polaków: Remont domu na czele listy / ShutterStock

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Badanie pokazuje, że dla 38% ankietowanych, największym obciążeniem finansowym wiosną jest remont domu lub mieszkania. Dodatkowo, 20% respondentów zaznaczyło, że znaczącym wydatkiem są dla nich koszty związane z wyposażeniem domu, takie jak zakup mebli czy sprzętu RTV i AGD.

Wydatki na samochód i wyjazdy wakacyjne

Jedna czwarta badanych (25%) jako wyzwanie finansowe tej wiosny wymieniła naprawę obecnego samochodu lub zakup nowego. Z kolei, 29% Polaków odkłada pieniądze z bieżącego budżetu na nadchodzący wyjazd wakacyjny.

Wydatki na ogród i uroczystości rodzinne

Mniej osób deklaruje, że najwięcej pieniędzy przeznaczy na uporządkowanie lub urządzenie przestrzeni zielonych: ogrodu, tarasu czy działki (14%), a tylko 11% wskazuje na koszty związane z organizacją lub udziałem w rodzinnych uroczystościach jak: wesele, komunia, chrzciny.

Różnice w wydatkach między kobietami a mężczyznami

Badanie wykazuje, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni postrzegają urządzenie ogrodu lub tarasu za wyzwanie budżetowe (18% wskazań wśród pań, w kontraście do 9% u panów). Panie wskazują także częściej na wyjazdy – te krótsze (na “majówkę” czy w Boże Ciało) – 14% oraz te dłuższe (wakacyjne) – 32%. Z kolei mężczyźni częściej jako obciążenie finansowe wskazują inwestycję w samochód – blisko jedna trzecia z nich (29%), w stosunku do jednej piątej kobiet (20%).

Jak Polacy planują sfinansować swoje wiosenne wydatki?

Zgodnie z badaniem, 58% ankietowanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów. Połowa respondentów wskazała, że w obliczu wyzwań finansowych wyda odłożone pieniądze. W dalszej kolejności 17% badanych planuje pozyskać fundusze z dodatkowej pracy lub premii. Część Polaków nie chce obciążać swojego budżetu i skłania się ku pozyskaniu pomocy z instytucji bankowych – 8% deklaruje, że z tego powodu skorzysta z kredytu gotówkowego, a 7% zapłaci kartą kredytową.

Na co Polacy chcieliby przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Jedna piąta respondentów skorzystałaby z kredytu gotówkowego, aby naprawić obecne lub kupić nowe auto. Z kolei 18% przeznaczyłoby go na wakacje, a 17% na wyposażenie domu lub mieszkania. Pięćdziesięciolatkowie chętniej niż inne grupy wiekowe chcieliby przeznaczyć pieniądze pożyczone od banku na wyposażenie domu lub mieszkania – w tej grupie zrobiłaby tak co trzecia osoba.

Największą grupę osób, które wyraziły chęć zaciągnięcia kredytu do 10 tys. zł, stanowią osoby w wieku od 50 do 59 lat - aż 41% ankietowanych. Z drugiej strony, najchętniej na pożyczkę przekraczającą 60 tys. zł decydują się osoby w wieku trzydziestu lat - tak odpowiedziało 11% badanych. Wśród osób starszych, zarówno w grupie 50+ jak i 60+, tylko 3% wybrałoby tak wysoką kwotę finansowania.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach od 22 marca do 8 kwietnia. Metodą badania były telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CATI). Badanie przeprowadzono na próbie 1000 osób.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...