Baterie czy akumulatorki?

Do każdego urządzenia mobilnego warto dobrać odpowiednie źródło energii, baterie lub akumulatory. Jeśli nasz odtwarzacz MP3 lub pilot zasilany jest paluszkami. Odtwarzacz chodzący na okrągło wyczerpie zwykła baterię w mgnieniu oka, tymczasem do pilota nadają się znakomicie. Dobrze dobrane ogniwo do sprzętu to podstawa oszczędności.

Rozmiar.
Kupując po raz pierwszy baterie lub akumulatory do naszych urządzeń sprawdźmy dobrze rozmiar akceptowanych przez nie ogniw. Informacje taką znajdziemy najczęściej na opakowaniu lub obudowie sprzętu . Choć rozmiarów baterii jest naprawdę dużo to do najpopularniejszych należąAA (oznaczane również jako R6) - zwane potocznie paluszkami cylindrycznymiAAA (R03) - zmniejszona wersja AA, nazywana często małym paluszkiem,C (R14) oraz D (R20) - stosowane głównie w radioodbiornikach.Uwaga! Przed oznaczeniami R6, R03, R14 i R20 występuje zwykle litera informująca o technologii wykonania. Np. L – alkaiczne.

Co wybrać?
Dobre pytanie – czy lepiej kupować częściej, a taniej czy raz a dobrze. To zależy od ich przeznaczenia, przyjrzyjmy się poszczególnym ogniwom i zobaczmy do jakich urządzeń nadają się najlepiej.

BaterieKupujemy je w stanie naładowanym i po rozładowaniu utylizujemy (nie nadają się do ponownego ładowania). Paluszki charakteryzują się napięciem 1,5 V. Są one stosunkowo tanie, i co najważniejsze samoczynnie tracą energię. Idealnie nadają się więc do rzadko używanych urządzeń tj. piloty, klawiatury i myszy komputerowe, kalkulatory, latarki, radia, zabawki i zegary.

AkumulatoryNie różnią się wyglądem od zwykłych baterii. Posiadają jednak jedną zasadniczą cechę – możemy je wielokrotnie ładować. Ogniwa te sprzedawane są w stanie rozładowanym. Napięcie akumulatorków to 1,2 V więc przed warto sprawdzić czy nadają się do naszego urządzenia.

Akumulatory to najlepsze i najtańsze rozwiązanie w często używanym, prądożernym sprzęcie. Do tej grupy z pewnością należą cyfrowe aparaty fotograficzne czy odtwarzacze Mp3. W przeciwieństwie do baterii akumulatory bardzo szybko tracą energię używanie ich w pilotach zupełnie mija się z celem. Akumulator niestety nie jest wieczny i większość tego typu ogniw należy wymienić po około 500 cyklach (nadałowanie-rozładowanie).

Ostatnio dzięki postępowi w technologii produkcji udało się wyprodukować akumulatory o zmniejszonym procesie samo rozładowania. Charakteryzują się niestety niższą pojemnością niż zwykłe akumulatory, możemy ich jednak używać w pilotach i innych tego typu urządzeniach. Jako że nowe akumulatory mają dwukrotnie większą żywotność zapłacimy za nie więcej niż za modele tradycyjne.

Niklowo-kadmowe czy wodorowe ?Ostatni dylemat to technologia w jakiej wykonane będą nasze ogniwa. Wśród zwykłych baterii spotkamy zarówno zwykłe (cynkowo-węglowe) jak i alkaiczne oraz litowe. Akumulatory z kolei wykonane są w technologii Ni-Cd (niklowo-kadmowe) oraz nowsze Ni-MH (niklowo-wodorkowe).

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...