Nowoczesne i designerskie windy we wnętrzach użyteczności publicznej

Winda. Fot. Schindler / Schindler
Windy osobowe wyposaża się w coraz to nowsze technologie, zwiększające płynność komunikacji i komfort poruszania się ich użytkownikom. Nikogo nie dziwią już wysokie oczekiwania wobec standardów wind. Inteligentne technologie już nie wystarczają – winda musi być nowoczesna i designersko zaprojektowana.

Nierzadko o wyborze dźwigu odpowiedniego dla danego budynku decydują architekci. Projektanci chcą, by wystrój windy wpasował się w charakter budynku - przyznaje architekt Rafał Grudziąż, z pracowni 81.WAW.PL. Kabina wyłożona stalą nierdzewną to w niektórych przypadkach już trochę za mało – podkreśla Grudziąż.

Designerskie wyposażenie windy jeszcze bardziej niż w standardowych budynkach mieszkalnych liczy się w eleganckich biurowcach i apartamentowcach. Dźwigi mają nowoczesne, wręcz kosmiczne dotykowe kasety sterujące, ledowe oświetlenie i dowolnie aranżowane kabiny – od stylizowanych na XIX-wieczne i bogatych wnętrz po minimalistyczne.

– Tak naprawdę wszystko zależy od możliwości finansowych i wyobraźni inwestora – wyjaśnia architektka z pracowni 81.WAW.PL, Anna Paszkowska. Projektantka dodaje, że coraz częściej właściciele nieruchomości konsultują z architektami projekt wystroju kabiny, a nawet rodzaj oświetlenia.

Takie modyfikacje są możliwe dzięki nowym technologiom i szerokiej ofercie producentów dźwigów. Dla przykładu szwajcarska firma Schindler oprócz szerokiej gamy wykończenia kabin, proponuje klientom możliwość stworzenia projektu wystroju indywidualnego.

Zobacz także: 7 trendów w projektowaniu wnętrz biurowych

- Standardowe wykończenie zapewne sprawdzi się świetnie w budynkach mieszkalnych i biurowcach klasy średniej, natomiast inwestorzy ekskluzywnych apartamentowców i wysokościowców zwykle decydują się na indywidualne projekty – mówi Michał Bołtuć, doradca Schindlera.

Kabina przygotowana pod wyłożenie jest niczym białe płótno. Dostosowując jej wystrój do ogólnej koncepcji budynku, możemy zapewnić niepowtarzalność jego stylu i dodatkowo stworzyć dokładnie taki nastrój jaki jest wymagany, a za pomocą dobrania odpowiedniej kolorystyki i opcji oświetlenia lub poprzez zastosowanie elementów szklanych podnieść poczucie bezpieczeństwa. To klient decyduje, jak ma wyglądać kabina. Ograniczeniem może być waga dodatkowego  wystroju, chociaż może osiągać nawet do 50% udźwigu.

Zobacz także: Nowy wystrój wnętrz w pokojach Novotel

- Szwajcarski producent ma w swojej ofercie windy w wielu wystrojach - zachwala Michał Bołtuć z firmy Schindler.

Każda linia aranżacyjna to inne materiały wykończeniowe, takie jak: laminat, stal nierdzewna o różnych fakturach powierzchni, drewno i szkło. Zastosowanie szkła malowanego tworzy błyszczące i żywe efekty, które dodają kabinie indywidualnego charakteru. W celu idealnego dopasowania kolorystyki ścian kabiny ze szkła malowanego do ogólnego wyglądu budynku, można albo zdecydować się na kolory według prospektu, albo samodzielnie wybrać dowolny z palety barw wg NCS (Natural Color System). 

Jak twierdzą architekci z pracowni 81.WAW.PL, designerska i nowoczesna winda często staje się sporą atrakcją, na równi z samym nowo powstałym budynkiem. Projektanci uważają, że znajomość światowych trendów a więc odpowiednia i modna kolorystyka, szklane elementy wpływają nie tylko na estetykę kabiny, ale także podnoszą komfort jazdy windą. Kultowa, perfekcyjnie „urządzona” winda to potwierdzenie jakości i luksusu samej inwestycji.

Źródło: Schindler

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...