Jak oświetlić biblioteczkę w sypialni?

Gabriela Szuba
rozwiń więcej
Wśród wielu innych, możliwych rozwiązań, łączenie sypialni z biblioteką, wydaje się być szczególnie inspirujące. Fot. Kontakt-Simon

Księgozbiór nie należy do typowego wyposażenia sypialni, trzeba zastanowić się jak oświetlić biblioteczkę w sypialni. Jeśli jednak najwięcej przyjemności sprawia nam czytanie w łóżku, postarajmy się, aby regały umiejętnie włączyć w aranżację wnętrza, zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie biblioteczki.

Czy w sypialni jest miejsce dla książek?

Aranżacja wnętrz, nie musi opierać się jedynie na przewidywalnych i codziennych rozwiązaniach. Wielofunkcyjny wystrój jest niezwykle ciekawym sposobem na przełamanie stylistycznej nudy. Warto, więc stosować metody na przełamywanie konwenansów w projektowaniu przestrzeni. Sypialnia, kojarzy się nam przede wszystkim, z intymnym miejscem przeznaczonym do snu. Często, sypialnianą przestrzeń łączymy z garderobą. Dostępność ubrań i kosmetyków w jednym miejscu rano, jest szczególnie przydatna. Wśród wielu innych, możliwych rozwiązań, łączenie sypialni z biblioteką, wydaje się być szczególnie inspirujące. Bogata kolekcja książek, to idealny dodatek do ciepłego i przytulnego stylu, którego centralnym elementem jest wielkie łóżko.

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

Jakie światło potrzebne jest do czytania?

Sposoby aranżacji świetlnej, bardzo często naturalnie pasują do wymaganych warunków oświetleniowych przy czytaniu. Biorąc pod uwagę fakt, że miejscem, w którym będziemy czytać – jest łóżko, sama obecność lampek nocnych znaczy wiele. Resztę musimy dopasować jedynie, ze względu na wymagane parametry techniczne. Należą do nich:
1. Barwa światła. Najlepiej wykorzystywać niezbyt rozproszone, jasne światło halogenowe.
2. Moc żarówki. Wybierajmy te z przedziału od 60–80W.
3. Długość wiązki. Pamiętajmy, że lampka, powinna znajdować się w odległości nie mniejszej, niż 35 cm.

Zobacz także: Jak urządzić sypialnię?

Dekoracyjne lampki

Dobrze wykonana i wyposażona biblioteka, powinna być naszym powodem do dumy. Warto, więc podkreślać, tego typu niecodzienne rozwiązania aranżacyjne. Zarówno w nowoczesnym, jak i w retro stylu, powinniśmy doświetlać miejsca godne uwagi. Zamontowanie w ścianie za regałem panelu z diodami LED, sprawi, że księgozbiór zaświeci na wiele różnych kolorów.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...