Kiedy musimy się liczyć z Agencją Nieruchomości Rolnych [ANR]

Adam Kret
rozwiń więcej
inforCMS
Nieruchomości rolne, oraz uznawane za rolne (czyli niezabudowane) są zazwyczaj zdecydowanie tańsze od działek budowlanych, które możemy wykorzystać do budowy domu. Jednakże obrót nieruchomościami rolnymi podlega kontroli państwowej- a konkretnie Agencji Nieruchomości Rolnych.

1. Co może ANR ?

Agencji przysługuje prawo pierwokupu (co do zasady) w cenie określonej w umowie przy przeniesieniu własności nieruchomości gruntów rolnych przez osoby fizyczne i prawne:

  • Zawsze jeżeli przeniesienie następuje na podstawie umowy innej niż sprzedaż (np. darowizna)
  • Przy sprzedaży, o ile z prawa pierwokupu nie skorzystał dotychczasowy dzierżawca

ANR może dokonać wyceny nieruchomości jeśli uzna, że została ta ustalona w umowie rażąco odstaje od wartości rynkowej.

2. Kiedy nie może skorzystać z pierwokupu:

  • Gdy nabywcami gruntu są najbliżsi zbywającego
  • Gdy przekazana nieruchomość ma powiększyć gospodarstwo rodzinne czyli:
    • Prowadzone przez rolnika indywidualnego
    • W którym użytki nie przekraczają 300 ha
  • Gdy przekazanie nieruchomości następuje na rzecz „następcy” w celu uzyskania renty strukturalnej.
  • Gdy przekazanie następuje na rzecz spółdzielni rolniczej.

3. Których gruntów dotyczy pierwokup ?

  • Gruntów oznaczonych jako rolne w planie zagospodarowania przestrzennego
  • Gruntów niezabudowanych w gminach nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego (np. większości tego typu gruntów w dużych miastach- np. Warszawie), co do których nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.

4. Skutki uprawnień Agencji

  • Zbywając lub przekazując nieruchomość, bez spełnienia warunków wskazanych w pkt. 2 , musimy rozdzielić umowę sprzedaży:
    • Na umowę zobowiązującą do sprzedaży gruntu, pod warunkiem nie zastosowania prawa pierwokupu przez ANR
    • Umowę przenoszącą własność nieruchomości.

Każda z umów wymaga aktu notarialnego. Na szczęście, każda z nich objęta jest jedynie połową taksy notarialnej wyliczanej od wartości nieruchomości. Tak więc w sumie koszt nie przekroczą tego, który byśmy ponieśli korzystając z jednej umowy.

(Podatek od czynności cywilno- prawnych pobierany jest jedynie od umowy przenoszącej ostatecznie własność.)

  • Notariusz prześle kopię umowy do Agencji Nieruchomości Rolnych, która może skorzystać z prawa pierwokupu.
  • Agencja korzystając z prawa pierwokupu może wejść w miejsce kupującego i nabyć ziemię za cenę wskazaną w umowie. Chyba że uzna, iż jest ona przeszacowana i zleci dokonanie wyceny.

Agencja nie zwraca kosztów powstałych przy zawarciu umowy warunkowo zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości- taksy notarialnej nikt nam nie zwróci- Agencja nie jest bowiem stroną umowy.
Umowa nie zgłoszona ANR mimo ustawowego obowiązku jest nieważna.
O uchylenie skutków (np. wykreślenie nowego właściciela z Księgi Wieczystej)może wnosić każdy kto ma w tym interes prawny, oraz sama Agencja.

  • Każdy proces inwestycyjny na gruntach traktowanych (często bez uzasadnionej faktycznie przyczyny) jako rolne ulega nieuzasadnionemu ekonomicznie przedłużeniu przez oczekiwanie na działanie Agencji.

5. Dobre wieści

  • W latach 2003-2007, na 380.000 umów przenoszących własność nieruchomości rolnych, agencja z uprawnień skorzystała 451 razy. (0,12 %)
  • Faktyczne wykorzystanie uprawnień Agencji dotyczy jedynie gruntów najwyższych klas.
  • Sukcesywnie zwiększa się pokrycie kraju planami zagospodarowania przestrzennego- pozwoli to na wyłączenie gruntów oczywiście nierolnych (np. w Warszawie) z kognicji ANR.
Nieruchomości
Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

pokaż więcej
Proszę czekać...