Wojskowe mieszkania – będą dużo tańsze

Justyna Hek
rozwiń więcej
wojsko, żołnierze. Fot. Fotolia / Fotolia
Nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych, która ma wejść w życie w czerwcu zmienia między innymi wysokość bonifikaty na wykup mieszkania wojskowego oraz wprowadza dużo korzystniejsze zasady zamiany tego typu lokali. Z czego wynika konieczność wprowadzenia zmian w bonifikatach przyznawanych na mieszkania wojskowe? Kto może liczyć na 95% bonifikatę?

Nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych ma sprawić, że więcej osób zamieszkujących lokale wojskowe zdecyduje się na ich wykupienie. Zainteresowanie wykupem po wejściu w życie nowelizacji może według danych szacunkowych objąć nawet 9,6 tys. mieszkań.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej mieszkań wojskowych – z czego wynika?

Konieczność przeprowadzenia nowelizacji ustawy wynika między innymi z tego, że przepisy dotyczące bonifikat zostały zmienione w styczniu ubiegłego roku na niekorzyść wojskowych – wcześniej bonifikata wynosiła 95%, a po zmianie jedynie 60%. Teraz z wejściem w życie nowych ustaleń ma powrócić 95% upust na mieszkania dla wojskowych. Wraz ze styczniowym zmniejszeniem bonifikaty, zmniejszono również ulgę dla pracowników wojska, którzy mają prawo do wykupienia mieszkania od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z 90% do 30%. Wobec tego coraz mniej żołnierzy i pracowników służb wojskowych decydowało się na wykupienie lokali. Zamiast tego żołnierze woleli otrzymać odprawę mieszkaniową. Dane statystyczne doskonale pokazują dlaczego – do czerwca ubiegłego roku oszacowano, że średnia wysokość upustu na wykup mieszkania wynosiła około 95 tys. zł, zaś średnia wysokość odprawy mieszkaniowej aż 180 tys. zł. Nic więc dziwnego, że żołnierze wybierali odprawę. Ze względu na to bardzo mocno spadło zainteresowanie wykupem – w trakcie pierwszego półrocza ubiegłego roku lokale wykupiono tylko sześć lokali, a dwa lata temu w tym samym okresie aż 1665. Ta kolosalna różnica spowodowała konieczność wprowadzenia zmian w ustawie.

Kto będzie mógł liczyć na wysoką bonifikatę przy wykupie mieszkania wojskowego?

Bonifikata wynosząca 95% po wejściu w życie nowelizacji będzie obowiązywała w stosunku do żołnierzy służby stałej posiadających prawo do emerytury wojskowej, żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej na skutek wypowiedzenia stosunku służbowego albo upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej oraz emerytów i rencistów wojskowych, którzy są uprawnieni do pobierania renty inwalidzkiej, a także członków ich rodzin. Tak zakłada zmieniony art. 58 ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych.

Jak zmienią się przepisy dotyczące zamiany mieszkań wojskowych?

Do zmian dojdzie także w sferze możliwości zamiany mieszkań wojskowych. Do tej pory zamiana mieszkania zajmowanego przez cywilnego pracownika struktur wojskowych była możliwa tylko wtedy, gdy nowe mieszkanie zajmowane było przez żołnierza zawodowego. Ustawa nie zakłada także możliwości uzyskania przydziału na inny lokal. Po nowelizacji prawo do zamiany mieszkania wojskowego ma być bardziej elastyczne – na przykład osoby w trudniej sytuacji majątkowej mają mieć możliwość zamiany lokalu na mniejszy.

Zobacz też: Jednostki wojskowe – problem polskich miast

Zobacz też: Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?

Zobacz też: Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Zobacz też: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...