Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r / Shutterstock

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Coraz mniej pozwoleń na budowę 

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Pozwolenia budowlane w 2023

 

Źródło zewnętrzne

Wprawdzie obecna lista obiektów, na budowę których trzeba uzyskać pozwolenie, jest znacznie mniejsza niż wówczas. Nie zmienia to jednak faktu, że potężne tąpnięcie w ostatnich dwóch latach może wywoływać niepokój nie tylko wśród budowlanych firm wykonawczych, ale także m.in. producentów materiałów budowlanych i wyposażeniowych. Pozwolenia na budowę są bowiem powszechnie uznawane za papierek lakmusowy przyszłej koniunktury w budownictwie.

Z danych GUNB wynika, że największe hamowanie grozi mieszkaniówce, na którą przypadało przeszło 60% wszystkich pozwoleń oraz objętych nimi obiektów. I tak, na podstawie wydanych w 2023 r. pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy będzie mogło powstać ok. 91,5 tys. domów jednorodzinnych. Rok wcześniej pozwolenia i zgłoszenia obejmowały blisko 117,9 3 tys. takich domów. Ich liczba spadła więc o 22%, a w ciągu dwóch lat – aż o 40%!  Z kolei deweloperzy uzyskali ponad 4,9 tys. pozwoleń na budowę ok. 13,3 tys. budynków wielorodzinnych. Powstanie ich więc o 15% mniej niż na podstawie pozwoleń wydanych rok wcześniej.

Pozwolenia budowlane w 2023 - budynki mieszkalne

 

Źródło zewnętrzne

Niewykorzystane pozwolenia czekają 

Marek Wielgo nie wyklucza, że mimo tak potężnego spadku pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych, już ten rok może przynieść poprawę koniunktury w mieszkaniówce, czyli wzrost liczby rozpoczynanych mieszkań. Jest to możliwe, gdyż – jak wynika z danych GUS – inwestorzy dysponują ogromnym zapasem niewykorzystanych pozwoleń na budowę. W poprzednich dwóch latach do rozpoczynania budów skutecznie zniechęcały bowiem inwestorów drożejące materiały budowlane, drogie kredyty oraz niepewna sytuacja gospodarcza. 

–  W tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Cieszyć może spadek inflacji i spodziewana poprawa kondycji naszej gospodarki, choć wciąż może niepokoić wojna za naszą wschodnią granicą – komentuje Marek Wielgo. I dodaje, że już od kilku miesięcy widoczny jest wzrost aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich. Inwestorów, którzy wstrzymali budowę domów jednorodzinnych, do jej „odmrożenia” może zachęcić w tym roku spadek cen wielu materiałów budowlanych. 

Pozwolenia budowlane w 2023 - pozwolenie i rozpoczęte

 

Źródło zewnętrzne

Czeka nas klęska urodzaju?

A jakie są prognozy dla innych sektorów budownictwa? Według GUNB, aż o 21% zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba planowanych rurociągów, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, a o 11% - budynków użyteczności publicznej. Ponadto GUNB odnotował 4% spadek w pozwoleniach na budowę budynków gospodarczo-inwentarskich. Z kolei budynków przemysłowych i magazynowych oraz infrastruktury transportu (m.in. dróg, mostów czy torów) powstanie o 2% mniej.

Z drugiej strony, optymizmem może napawać niedawna decyzja Komisji Europejskiej o odblokowaniu 137 mld euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i funduszy z polityki spójności. Może się okazać, że większym zagrożeniem dla branży budowlanej będzie „klęska urodzaju”, czyli spiętrzenie w krótkim czasie wielu inwestycji, w tym mieszkaniowych, drogowych, kolejowych, termomodernizacyjnych czy energetycznych. 

Pozwolenia budowlane w 2023 - wszystkie obiekty

 

Źródło zewnętrzne

A jak tego typu sygnały z rynku oceniają same przedsiębiorstwa budowlane? W badaniach dotyczących ogólnego klimatu koniunktury wciąż przeważają w tej branży pesymiści. W lutym wskaźnik był na poziomie minus 5,5, choć należy zauważyć, że rok temu wynosił minus 20,4. Nastąpiła więc znacząca poprawa nastrojów. GUS zwraca uwagę, że niemal trzy na 10 ankietowanych firm budowlanych spodziewa się w tym roku spadku poziomu inwestycji, a tylko 13% - wzrostu, i to raczej nieznacznego. Pozostałe liczą, że inwestycje utrzymają ubiegłoroczny poziom. Firmom budowlanym najmocniej dają się dziś we znaki wysokie koszty realizacji inwestycji, wysoka inflacja oraz niepewna sytuacja makroekonomiczna.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zobacz także: Dom w ruinie, ale nie ma zwolnienia z PCC na pierwsze lokum
Przedsiębiorcy budowlani będą walczyć o możliwość wypłacania diet 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...