Przydomowe wiatraki – czy doczekamy się ich wprowadzenia do przepisów prawa budowlanego? Czy będzie uproszczona procedura zgłoszeniowa?

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Przydomowe wiatraki – czy doczekamy się ich wprowadzenia do przepisów prawa budowlanego? Czy będzie uproszczona procedura zgłoszeniowa? / ShutterStock

Tematyka przydomowych wiatraków (czyli masztów służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru – nowy typ inwestycji OZE w ujęciu prawa budowlanego), była ożywiona jeszcze na samym początku 2023 r. To wówczas pojawił się projekt nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”. Niestety w chwili obecnej prace nad tym projektem siłą rzeczy zostały wstrzymane i raczej trudno jest spodziewać się ich wznowienia. Szkoda, gdyż przydomowe wiatraki połączone z uproszczoną procedurą zgłoszeniową, mogły okazać się właściwym kierunkiem działania na drodze ku zwiększeniu atrakcyjności zielonej energii w gospodarstwach domowych.

Postęp prac legislacyjnych

W dniu 1 czerwca 2023 r. projekt nowelizacji ustawy prawo budowlane wpłynął do Sejmu. W dniu 11 lipca 2023 r. zapadł wniosek komisji o odrzuceniu projektu ustawy. Od tego momentu proces legislacyjny przedmiotowych zmian został zatrzymany.

Brzmienie przepisu według projektu nowelizacji ustawy

Według projektu nowelizacji ustawodawca rozgraniczył procedurę administracyjną w zależności od łącznej wysokości urządzeń technicznych (masztów służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru) wraz z masztami:

  • na zgłoszenie w rozumieniu pr. bud. – zgodnie z projektowanym do wejścia w życie art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. f znowelizowanego prawa budowlanego – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii oraz o łącznej wysokości większej niż 3 m i nie większej niż 12 m;
  • bez obowiązku zgłoszenia w rozumieniu pr. bud. – zgodnie z projektowanym do wejścia w życie art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. e znowelizowanego prawa budowlanego – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, oraz o łącznej wysokości nie większej niż 3 m.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że w przypadku, gdy inwestor zdecydowałby się na zrealizowania na obiekcie budowlanym wiatraka (masztu służącego do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru) o wysokości łącznej powyżej 12 m, wówczas musiałby uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud.

Podsumowanie

Pomysł z wiatrakami, które można w uproszczonej procedurze zrealizować np. przy gospodarstwie domowym, zasługuje na uwagę. Otwarte pozostaje pytanie, czy ustawodawca zdecyduje się powrócić do rozmów w tym zakresie? Z całą pewnością jest to rozwiązanie ciekawe, ekologiczne i cały czas żywo angażujące opinię publiczną. 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (projekt nowelizacji).

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

pokaż więcej
Proszę czekać...