Nowe warunki techniczne w budownictwie – dobry sygnał dla rowerzystów

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Nowe warunki techniczne w budownictwie / shutterstock

Rowery, hulajnogi, wózki dziecięce oraz inne tego typu przedmioty coraz częściej pojawiają się w przestrzeniach wspólnych mieszkańców. Mowa tu m.in. o klatach schodowych, które powoli zamieniają się w miejsca do parkowania tego rodzaju sprzętów. Niestety takie działanie może zdecydowanie negatywnie wpływać na kwestie bezpieczeństwa – szczególnie, gdy chodzi o sprawne przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej w związku z wystąpieniem np. pożaru w budynku wielorodzinnym. Dodatkowo nie wpływa to korzystnie na estetykę części wspólnych oraz bezpieczeństwo tych przedmiotów. Nie dziwi zatem podejście ustawodawcy, który zdecydował się wprost uregulować tę kwestię w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Planowany jest do wejścia w życie w 2024 r. nowy przepis traktujący o pomieszczeniach dla rowerów

W tym miejscu należy przywołać propozycję zmiany do obecnych warunków technicznych. Brzmienie nowego przepisu będzie następujące – „W budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w pobliżu wejścia, zapewnia się, na potrzeby przechowywania rowerów i wózków dziecięcych, pomieszczenie gospodarcze o powierzchni co najmniej 15 m2. Przy czym będzie dopuszczalne, aby zapewnienie pomieszczenia gospodarczego, o którym mowa powyżej, było możliwe poprzez budynek gospodarczy, altanę lub wiatę.”.

Ważny głos, który został poruszony w uzasadnieniu do projektu ustawy

Jak czytamy w uzasadnieniu do proponowanej zmiany – „W stosunku do budynku mieszkalnego wielorodzinnego wprowadzono obowiązek wykonania pomieszczenia gospodarczego o powierzchni min. 15 m2, na potrzeby przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Zamiast takiego pomieszczenia gospodarczego dopuszczono możliwość wykonania odrębnego budynku gospodarczego, wiaty lub altany. Nowa regulacja związana jest z tym, że w budynkach często nie przewiduje się specjalnych pomieszczeń do przechowywania rowerów czy wózków. Wówczas wózki i rowery przechowywane są na klatkach schodowych, stwarzając zagrożenie podczas ewakuacji.”. Tego typu argumentację należy uznać za zasadną i trafną, szczególnie w kontekście dużych skupisk budynków mieszkalnych wielorodzinnych, gdzie komunikacja jest wysoce utrudniona właśnie przez m.in. pozostawione rowery, których z każdym rokiem przybywa w naszym kraju.

Pozytywny kierunek nowelizacji

Zmiany te podążają za zmieniającą się rzeczywistością. Szczególnie teraz, gdy wiele osób decyduje się na komunikację rowerową, tego typu udogodnienia dla mieszkańców dużych osiedli mieszkalnych, wydaje się trafionym krokiem. Pozostaje pytanie – czy powierzchnia 15 m2, będzie wystarczająca, czy może powinno się ją uzależnić od ogólnej powierzchni mieszkalnej danego budynku wielorodzinnego? 

Akt prawny został skierowany do ogłoszenia

Z dniem 26 października 2023 r. projekt został skierowany do podpisu ministra. W chwili obecnej akt prawny został skierowany do ogłoszenia i czekamy na realizację tego kroku legislacyjnego.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...