Eksmisja – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Justyna Hek
rozwiń więcej
Nieruchomości. Fot. Fotolia / Fotolia
Z lokalu mogą zostać wyeksmitowane osoby, które samowolnie go zajęły lub, które w jakiś sposób utraciły prawo do tego lokalu. Eksmisja dzieli się na trzy etapy – etap wstępny, etap postępowania toczącego się przed organem orzekającym i etap egzekucyjny. Warto wiedzieć również kogo nie można eksmitować z lokalu nawet jeśli doszło do sytuacji wymienionych wcześniej.

Eksmisja, czyli konieczność opuszczenia lokalu i wydania go właścicielowi musi zostać przeprowadzona zgodnie z prawem. Istnieją przepisy, które ściśle określają kiedy właściciel ma prawo wnieść o eksmisję, kiedy nie można jej dokonać, a nawet na jakie etapy dzieli się proces eksmisji.

Kto może zostać eksmitowany z lokalu?

Eksmitowany może zostać jedynie ktoś, kto nie posiada tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wobec tego z koniecznością opuszczenia lokalu może się liczyć osoba zajmująca go samowolnie lub taka, która utraciła prawo do danego lokalu – na przykład przez wypowiedzenie umowy najmu lub wygaśnięcie prawa lokatorskiego do mieszkania. Wyjątkowo może się zdarzyć, że o opuszczenie lokalu zostanie poproszona osoba nadal posiadająca tytuł prawny do tego lokalu. Jest to możliwe w sytuacji gdy budynek stanowi zagrożenie bezpieczeństwa lub gdy należy w nim przeprowadzić konieczne remonty. Jednak są to bardzo rzadkie sytuacje określone przez szczególne przepisy prawne.

Etapy przeprowadzania eksmisji

Eksmisja przeprowadzana jest w trzech etapach. Pierwszy z nich to wezwanie lokatora, który nie posiada tytułu prawnego do danego lokalu do jego dobrowolnego opuszczenia. Drugi, etap postępowania przed organem orzekającym, powództwo do sądu powszechnego. Zaś trzeci, tak zwany etap egzekucyjny, to przymusowe usunięcie lokatora z mieszkania po prawomocnym wyroku sądu powszechnego. W sytuacji gdy lokator nie chce dobrowolnie opuścić mieszkania, tylko prawomocny wyrok sądu daje możliwość usunięcia do z danego lokalu. Nie można jednak samowolnie usunąć lokatora, gdyż wówczas lokator ma prawo wystąpić z powództwem o przywrócenie utraconego posiadania – takie postępowanie toczy się wówczas również w sądzie powszechnym. Warto wiedzieć, że w każdej sprawie o eksmisję sąd ma obowiązek orzeczenia czy lokator ma prawo do lokalu socjalnego, czy go nie ma – każdy wyrok sądu musi zawierać rozstrzygnięcie w przedmiocie uprawnienia do lokalu socjalnego.


Kto musi otrzymać lokal socjalny?

Sąd musi orzec prawo do lokalu socjalnego w sytuacji gdy osobami eksmitowanymi mają być kobiety w ciąży, osoby małoletnie lub niepełnosprawne, obłożnie chorzy, osoby o statucie bezrobotnego, emeryci i renciści a także osoby ubezwłasnowolnione oraz osoby sprawujące nad nimi opiekę.

Zobacz także:  Eksmisja a prawo do lokalu socjalnego

Zobacz także:  Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów

Zobacz także:  Eksmisja lokatorów bez uzyskania wyroku sądowego

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...