Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Izabela Perczak
rozwiń więcej
W wyniku zawarcia umowy przedwstępnej – jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej.

Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej

W wyniku zawarcia umowy przedwstępnej – jedna ze stron (cudzoziemiec) lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej. W przypadku niezawarcia umowy przyrzeczonej – cudzoziemcowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody oraz żądanie zawarcia tej umowy. Należy też mieć na uwadze fakt, że cudzoziemiec będzie mógł żądać wyżej wskazanego roszczenia tylko wtedy, gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej.

Zobacz serwis: Dom i działka

Umowa przedwstępna określa tryb postępowania stron. Kluczowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej. W wyniku zawarcia tej umowy wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia. Natomiast dłużnik powinien świadczenie owe spełnić.

Spełnienie świadczenia często wiąże się z podjęciem innych czynności w celu zawarcia umowy definitywnej. Dla przykładu można podać wykonanie czynność w postaci uzyskania wymaganego zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca.

Skutki umowy przenoszącej własność z udziałem cudzoziemca

Umowa przenosząca własność, która może zostać poprzedzona umową przedwstępną przez cudzoziemca – może mieć podwójny skutek o charakterze zobowiązująco-rozporządzającym. Cudzoziemiec w momencie przeniesienia własności winie posiadać stosowne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Oznacza to, że w przypadku umowy zobowiązującej z tytułu sprzedaży nieruchomości – nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będzie niemożliwe wówczas, gdy nie przedłoży on zezwolenia uprzednio otrzymanego od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz nie sprzeciwi się temu Minister Obrony Narodowej. Celem umowy przedwstępnej jest tylko i wyłącznie przygotowanie do zawarcia ostatecznej umowy w przyszłości. Zatem umowa ta nie powoduje przeniesienia własności, odmiennie niż w przypadku umowy przenoszącej własność o skutku rozporządzającym. 

Zobacz także serwis: Wnętrze

Nieruchomości
Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

pokaż więcej
Proszę czekać...