Zakup nieruchomości bez ograniczeń w Luksemburgu

Izabela Perczak
rozwiń więcej
Jedyne ograniczenia stosowane wobec cudzoziemców nabywająych ziemię w Luksemburgu dotyczą użytkowania nieruchomości oraz nabywania nieruchomości nadgranicznych.

Na terenie Luksemburga cudzoziemcy nabywają nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia stosowane wobec cudzoziemców dotyczą użytkowania nieruchomości oraz nabywania nieruchomości nadgranicznych.

Nabycie nieruchomości a umowa kredytowa

W przypadku nabywania nieruchomości na kredyt w Luksemburgu – umowa kredytowa wraz z podpisem aktu notarialnego odbywa się pomiędzy bankiem a notariuszem. Natomiast obcokrajowiec ma wyznaczony termin do złożenia dodatkowego podpisu. Z pewnością dużym udogodnieniem dla cudzoziemca jest to, że zarówno akt notarialny, jak i umowa kredytu podpisywana jest tego samego dnia. W tym samym dniu obcokrajowiec załatwia także wszelkie dodatkowe formalności związane z prowizją, zabezpieczeniem. Ostatecznie otrzymuje od projekt aktu notarialnego.

Zobacz serwis: Dom i działka

Zezwolenie na nabycie nieruchomości

Luksemburg jest państwem położonym w Europie zachodniej, które graniczy z Belgią od północy i zachodu, z Francją od południa, Niemcami od wschodu. W Luksemburgu obcokrajowcy mają prawo do swobodnego nabywania nieruchomości. Ponadto przepisy luksemburskie nakładają na cudzoziemców pewne ograniczenia w tej kwestii. Obcokrajowiec w zakresie nabywania nieruchomości nadgranicznych winien uzyskać stosowne zezwolenie właściwego prefekta prowincji.

Należy wskazać, że na terenie Luksemburga istnieje ograniczenie stosowane przez władze zarówno w stosunku do cudzoziemców, jak i obywateli tego kraju w kwestii użytkowania wieczystego, które winno być zgodne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem.

Obrót ziemią w Luksemburgu

W Luksemburgu nie ma kompleksowej regulacji prawnej w odniesieniu do obrotu ziemią oraz terenami leśnymi. Ponadto nie ma odrębnego uregulowania tej kwestii dla obcokrajowców i obywateli Luksemburga. Lasy, które należą do miasta, gminy lub państwa mogą zostać sprzedane w drodze przetargów. Co ciekawe lasy są traktowane jako grunty i drzewa. Jest to wyjątkowy sposób sprzedaży, który nie ma wpływu na obrót nieruchomościami na rynku.

Podsumowując warto dodać, że odmiennie niż w przypadku Polski, na terenie Luksemburga potencjalny nabywca staje się właścicielem gruntu w chwili podpisania aktu notarialnego. Co oznacza, że może on stać się właścicielem nawet przed rozpoczęciem budowy nieruchomości.

Zobacz także serwis: Dom i Prawo

Nieruchomości
Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

pokaż więcej
Proszę czekać...