Kto ryzykuje bardziej - sprzedający, czy kupujący nieruchomość?

Izabela Perczak
rozwiń więcej
Ryzyko kupującego nieruchomość jest większe niż sprzedającego nieruchomość.

Ryzyko kupującego nieruchomość jest większe niż sprzedającego nieruchomość. Sprzedający ponosi tylko ryzyko związane z niepewnością, czy znajdzie nabywcę na nieruchomość i czy otrzyma pożądana przez niego kwotę. Natomiast kupujący ryzykuje tym, że może zakupić mieszkanie, które będzie miało ukryte wady prawne, fizyczne.

Ryzyko kupującego w zakresie nabycia nieruchomości

Osoba zamierzająca zakupić nieruchomość musi włożyć wiele wysiłku w poszukiwanie mieszkania, poprzez wyszukiwanie nieruchomości, oglądanie nieruchomości, załatwianie ewentualnie kredytu w banku, formalności związane z zakupem nieruchomość (przedwstępna umowa, akt notarialny). Kupujący podczas wyszukiwania mieszkania napotyka też często na agencje nieruchomości, które żądają dodatkowych opłat. Kupujący kupując mieszkanie ponosi pewnego rodzaju ryzyko, gdyż mieszkanie może mieć ukryte wady zarówno prawne, jaki i fizyczne, techniczne.

Zobacz serwis: Dom i działka

Liczne opłaty, jakie ponosi kupujący przy zakupie nieruchomości

Kupujący zobowiązany jest pokryć także liczne opłaty związane z samą transakcją sprzedaży nieruchomości. Ponadto, często kupujący ma dylemat związany z tym, jakie mieszkanie kupić. Musi się on także zastanowić nad tym, czy warto współpracować z agencją nieruchomości, która posiada bazy z licznymi ofertami mieszań, domów, działek. Jednakże tego typu decyzja może wiązać się z dużymi opłatami (czasami pięć proc. od wartości nieruchomości).

Opłaty związane ze sprzedażą nieruchomości

Sprzedający natomiast nieruchomość powinien zapłacić podatek dochodowy od uzyskanych pieniędzy z transakcji sprzedaży od nabywcy. Natomiast, jeżeli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość zakupiona lub uzyskana ze spadku, darowizny – pięć lat temu, to sprzedający nie ma obowiązku uiszczać podatku od uzyskanych z jego sprzedaży pieniędzy.

Co ciekawe sprzedający nie uiszcza podatku wówczas, gdy sprzedał miesz-kanie ze stratą. Natomiast jeżeli sprzedający nie ponosi straty, a przy ty, zarabia na nieruchomości – to powinien on podatek zapłacić tylko od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu, czyli od zysku.

Jednakże uzyskany zysk można zmniejszyć o zapłacony przy kupnie nieruchomości podatek od czynności cywilnoprawnych, a także wynagrodzenie uiszczone agencji nieruchomości.

Zobacz także serwis: Finanse

W stosunku do mieszkań nabytych po dniu 31 grudnia 2006 obowiązują korzystniejsze zasady opodatkowania niż dla mieszkań nabytych wcześniej. W takim przypadku podatek (w wysokości 19%) płaci się (ale nie zawsze, o czym za chwilę) tylko od dochodu uzyskanego ze sprzedaży tego mieszkania. A dochód, to przychód minus koszt. Jeśli więc na sprzedaży mieszkania nic nie zarobiłeś, bo sprzedałeś je za tyle samo, za ile kupiłeś, to podatku nie płacisz. Rzecz jasna,

Nieruchomości
Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

pokaż więcej
Proszę czekać...