Jak powinny zostać oznaczone strony w umowie pośrednictwa typu otwartego

Celem pośrednictwa w obrobie nieruchomości doprowadzenie przez posrednika do ostatecznego do zawarcia transakcji w zakresie nabycia lub zbycia nieruchomości / Fotolia / Fotolia
Istotną pośrednictwa jest zarówno doprowadzenie ostatecznie do zawarcia transakcji w zakresie nabycia lub zbycia nieruchomości, jak i zabezpieczenie w tymże stosunku interesów klienta z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

Zapisz się na nasz newsletter

Pomiędzy jakimi podmiotami może zostać zawarta umowa pośrednictwa

Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami może zostać zawarta pomiędzy następującymi podmiotami:

1. przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami a zamawiającym,

2. pośrednikiem (posiadającym licencję zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami) a zamawiającym.

W jaki sposób należy oznaczyć strony w umowie

Oznaczając pośrednika należy wskazać w umowie jego imię, nazwisko w raz podaniem jego adresu, numer licencji zawodowej. Natomiast w celu oznaczenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – należy w umowie wskazać formę prawną działalności gospodarczej, nazwę prowadzonej działalności gospodarczej, numer wpisu do właściwego rejestru sądowego, jeżeli istnieje podmiot reprezentujący przedsiębiorstwo – należy podać jego dane osobowe.

Postanowienia określające strony umowy pośrednictwa

Zobacz serwis: Najem

Umowa pośrednictwa nieruchomości zawarta pomiędzy:

1. Panem Marianem Łukaszewskim, zamieszkałym w Warszawie przy ulicy Smoczej 89, legitymującym się dowodem osobistym DWE 87899, zwanym dalej „Zamawiającym”,

a

2. Panem Ireneuszem Pawskim, zamieszkałym w Warszawie przy ulicy Korzona 87 m 87, legitymującym się dowodem osobistym AWE 98987, posiadającym licencję zawodową nr 987888, wydaną w dniu 14 maja 1999 roku – przez Ministra Transportu i Budownictwa, zwanym dalej „Pośrednikiem”.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

Podstawa prawna:

ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. N 216, poz. 2603 ze zm.)

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...